Trump lubas maksustada kõik Hiina importkaubad, sealhulgas iPhone'i
Börsid läksid langusesse.

Trump poliitilisel kihutuskõnel Ohio osariigis.

FOTO: SAUL LOEB / AFP

USA president Donald Trump teatas neljapäeval, et ta kehtestab uued tollimaksud Hiina importkaupadele väärtuses 300 miljardit dollarit. See tähendab, et tollimaksu alla lähevad sisuliselt kõik Ühendriikidesse saabuvad Hiina importkaubad. Paljud neist toodetest on valmistatud USA ettevõtete poolt.

Trump säutsus Twitteris, et kaubanduskõnelused kahe suurriigi vahel jätkuvad, kuid alates esimest septembrist hakkab kehtima 10-protsendine toll kõigile Hiinast saabuvatele kaupadele, mis pole seni veel maksu alla läinud. Veel samal päeval ütles ta Valges Majas toimunud pressikonverentsil ajakirjanikele, et ta võib tõsta selle protsendi 25 peale, kui Hiina ei tee kõnelustel piisavalt kompromisse. 

Uued tollid mõjutavad Ameerika tarbijat senisest märksa enam, sest tollid kehtestatakse mitmesugustele tarbijaelektroonika toodetele, jalanõudele ja mänguasjadele. Maksu alla läheb muuhulgas ka Apple'i iPhone, mida valmistatakse Hiinas. Möödunud aastal kehtestas Trump tollid 250 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, kuid need olid suunatud eelkõige tööstustoodangu vastu. 

Trump toonitas taaskord, et tollid ei lähe USA tarbijale mitte midagi maksma, kuigi sisuliselt kõik senised uuringud väidavad vastupidist. Isegi Valge Maja enda poolt märtsikuus väljastatud majandusraport väidab, et tollide tulemuseks on eelkõige senisest kõrgemad tarbijahinnad ja kahanev tarbimine. Washingtoni kaubanduskoja rahvusvaheliste suhete osakond hoiatas ühtlasi, et pingete eskaleerimine võib tuua Pekingist hoopis soovitust vastupidise reaktsiooni. 

Trumpi ähvardus kehtestada uued tollid tuli samal päeval, mil ta kohtus enda kaubandussaadikutega, kes olid naasnud järekordsest kõnelustevoorust Shanghais. Väidetavalt ärritas presidenti Pekingi esindajate ebamäärsus ja keerutamine erinevate lubaduste ümber. Trump tahab, et Hiina ostaks USA põllusaadusi, kuid Peking pole soostunud seda tegema.

Trump lubas juunis toimunud G20 tippkohtumisel Osakas president Xi Jinpingile, et edaspidiseid tolle ei tule. Trumpi kaubandusdelegatsioon andis talle neljapäeval siiski märku, et kaubandusleppe sõlmimisest on asi hetkel veel väga kaugel ja seda ei pruugi üldse tulla. Hiina on võtnud väidetavalt kasutusele venitustaktika, lootuses, et Trump võib kaotada järgmised presidendivalimised. Kõnelused pidid siiski sujuma «konstruktiivselt» ning kaks osapoolt vähemalt räägivad omavahel. 

Trump külvas taas börsidel kaost

Trump säutsud ei tekitanud kuigi rõõmsaid meeleolusid Wall Streetil. Dow Jonesi indeks langes 281 punkti ehk 1,1 protsenti. S&P 500 indeks vajus 0,9 protsenti ja tehnoloogiaaktsiatest koosnev Nasdaq 0,8 protsenti. Naftahinnad kukkusid aga koguni kaheksa protsenti kõige madalamale tasemele pärast 2015. aasta veebruarit. iPhone'i Hiinas valmistava Apple'i aktsia langes neljapäeval 2,1 protsenti. 

USA erasektor on juba ammu seisnud tugevalt Trumpi tollide vastu, sest paljud Ameerika ettevõtete tooted valmistatakse Hiinas. Näiteks valmistatakse ligemale 85 protsenti kõigst Ühendiikides müüdavatest mänguasjadest Hiinas. USA tarbijaelektroonika assotsatsiooni sõnul läheks Trumpi uued tollid maksma nutitelefonides 45 miljardit dollarit, sülearvutites 39 miljardit dollarit ja mängukonsoolides 5,4 miljardit dollarit. 

Apple'i ees seisab hetkel aga kaks valikut: kas neelata tollidest tulenev kahju alla ja maksta need ise kinni või tõsta juba niigi kalliste iPhone'ide hindu veelgi, mis võib kiirendada kahanevat müüki. Lisaks seisab Hiinas tegutsev USA elektroonikatootja silmitsi võimalike Pekingi karistusmeetmetega, et Trumpile «tagasi teha».

Tagasi üles