Helme kahtleb Koka valemites

Rene Kokk (vasakul) ja Martin Helme (paremal)

FOTO: EERO VABAMÄGI / Postimees Grupp/Scanpix Baltics

Rahandusminister Martin Helmel on kahtlus, et ametivend keskkonnaministeeriumist Rene Kokk on talle ühe määruse eelnõus üritanud pähe määrida vigaseid arvutusvalemeid ja mõõtühikuid ning lisaks kasutanud ebatavalist kirjutusviisi.

Jutt käib määruse «Naftasaaduste laadimisel välisõhku väljutatavate lenduvate orgaaniliste ühendite heidete arvutusliku määramise meetodid» eelnõust, mis läks juuli alguses kooskõlastusringile. Eelnõu jõudis ka rahandusministeeriumisse, kus ametnikel tuli paraku tõdeda, et ilma spetsiifiliste eriteadmisteta kütuste valdkonna kohta on keeruline selles  toodud arvutusvalemeid kommenteerida. Nii pöörduti valdkonna praktikute poole ja tulemus oli üllatav.

«Tahaksime teie tähelepanu juhtida ühele määruses esinenud ebatavalisele kirjutusviisile, võimalikele vigadele valemites või vigadele komponentide mõõtühikutes ning samuti anda paar soovitust lisades olevate tabelite täiendamiseks,» kirjutas Martin Helme eile Rene Kokale.

Näiteks on eelnõus esitatud valem arvutamaks heitkoguseid, mis tekivad igapäevasest välisõhu temperatuuri ja rõhu kõikumistest. Rahandusministeerium jõudis ekspertide abiga seisukohale, et asendades valemis tähised arvudega, annab arvutus tulemiks väga suured kogused ning seega ei ole arvutuse tulem usaldusväärne.

«Sellest tulenevalt soovitame üle vaadata valemi komponendid koos esitatud mõõtühikute ja vahemikega. Võimalik on, et kusagil on tehtud viga,» seisab Helme kirjas.

Ebatavalist esitlusviisi on kasutatud Helme arvates aga ruumala arvutamiseks – valemis on raadiuse ruudu asemel kasutatud diameetri ruutu ning viimaks jagatud avaldis neljaga. «Selline kirjapilt on harjumatu ja seetõttu võiks seose esitada raadiust kasutades,» arvab Helme.

Ühesõnaga: Helme palub Kokal üle vaadata ja arvandmetega testida kõik määruses esitatud valemid ning veenduda, et kõigi komponentide mõõtühikud on esitatud õigesti.

Tagasi üles
Back