Nõudlus Tokyo olümpiamängude piletite järele ületab pakkumise kümnekordselt
Tegu võib olla aegade kõige populaarsema spordiüritusega.

Yukatat kandvad naised Tokyo suvekuumuses.

FOTO: Kim Kyung Hoon / REUTERS

Nõudlus 2020. aasta Tokyo suveolümpiamängude piletite järele on mängude ajaloos enneolematu ja tekitanud tõsise defitsiidi. Mõne eksperdi sõnul võib järgmisel aastal toimuvast spordiüritusest saada üks maailma ajaloo kõige populaarsemaid üritusi. 

Juunis korraldatud piletiloosis jäid ligemale 90 protsenti loosis osalenud Jaapani elanikest tühjade kätega. Piletite väärtus tõuseb samas kosmilise kiirusega, kuigi Jaapan on nendega kauplemise keelanud. Väljaandega Japan Times rääkinud olümpiaentusiast Roy Tomizawa ütles, et ta taotles 16 pileti ostmist, kuid ei võitnud loteriiga mitte ühtegi. Üle kogu maailma piletimüüki jälgiva Los Angelese firma TicketManageri tegevjuht Ken Hanscom ütles, et sellist piletipuudust pole nad enne kohanud. Hanscon prognoosis ühtlasi, et tegu võib olla ühe kõigi aegade kõige populaarsema üritusega. 

Terava puuduse tõttu on ürituse korraldajad otsustanud korraldada augustis uue loosi ja veel ühe millalgi hiljem sellel aastal. See ei muuda aga tõsiasja, et nõudlus ületab pakkumise vähemalt kümnekordselt. Sarnane olukord valitseb ka soovijate hulgas, kes paiknevad väljaspool Jaapanit. «Ma ei ole mitte kunagi näinud sellist huvi olümpiamängude vastu,» ütles Ladina-Ameerikas ja Kariibidel pileteid müüva ettevõtte Cartan Global töötaja Greg Harney, kes on käinud mänge vaatamas 18 korral. 

Mängud avatakse 2020. aasta 24. juulil, mil Jaapanis lõõmab tohutult kuum, lämbe ja äärmuslikult niiske suvi. Kuna üritused toimuvad väljas, siis on külastajate tervis muutunud Tokyole üpriski tõsiseks probleemiks, millele pole head lahendust praeguse seisuga leitud. Teiseks tõsiseks probleemiks kujuneb tõenäoliselt ühistransport. Tokyo rongisüsteem on küll kiire ja täpne, kuid juba praegu ülekoormatud iga päev miljonitest tööle ja koju sõitvatest kontoritöötajatest ning turistidest. Tokyo linnavõimud on asunud pidama ettevõtetega läbirääkimisi, et nad laseks oma töötajatel sellel perioodil kodust töötada. 

Olümpiamängude kogumaksumus on hetkel ebaselge, kuid Tokyo valmistub kulutama vähemalt 2,16 triljonit jeeni (umbes 19 miljardit dollarit). 70 protsenti sellest on maksumaksja raha. Mõned Jaapani kodanikuühendused on asunud mängude korraldamise vastu protestima, sest selliste üüratute kulude ära tasumine on isegi pikas perspektiivis küsitav. Spordiökonomist Rob Baade sõnul on olümpiamängude korraldamine muutumas maailmas üha raskemaks, sest aina enam linnu taipab, et sellised kulud ei tasu ennast tegelikult enamasti ära. 

Tagasi üles