Koondamiskirves langes veel 500 töökoha peale
Uksed sulgeb Mööblimaja, õmblusfirma ja depoo

Õmblejad.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Teises kvartalis teavitasid 34 ettevõtet töötukassat kokku 493 inimese koondamistest. Mullu samal ajal oli koondamise juhtumeid küll vähem, aga töö kaotas tervelt 740 inimest.

Võrreldes aasta algusega oli olukord rahulikum: esimeses kvartalis teatati kokku üle 1000 inimese koondamisest, kuid teise kvartali koondajate seas on mitmeid sulgemisest teada andnud ettevõtteid.

Suuremate koondajate seas on õmblusettevõte AGN OÜ, kes teatas aprillis 65 inimese ehk kogu kollektiivi koondamisest. Ettevõtte juhiga ei õnnestunud Postimehel ühendust saada, kuid Eesti rõiva- ja tekstiililiidu juht Ruta Rannala kinnitas, et AGN sulgeb uksed. Mullu vähenes ettevõtte müügitulu 33 protsenti 1,5 miljonile eurole. 2017. aasta 140 000-eurose kasumi asemel kukkus firma 106 000-eurosesse kahjumisse.

Teine sulgeja on Eesti suurim ja tuntuim mööblikauplus Mööblimaja AS, mis lõpetab tegevuse, sest senine ärimudel on oma aja ära elanud. Mööblimaja juhataja Ando Rehemaa ütles Postimehele suve alguses, et pimesi traditsioonide hoidmine suurt leiba lauale ei too ning suurepärase asukohaga kinnisvara omanikud on otsustanud ruumid välja rentida, sest see on oluliselt tulusam kui ise jaemüügiga tegelemine.

Samuti teavitas töötukassat Rootsi Handelssbanken 17 inimese koondamisest, mis tuleneb sellest, et pank sulgeb oma Baltikumi filiaalid.

Ka riigile kuuluv logistikafirma Operail koondas Tapal 24 inimest, sest sulgeb ajaloolise Tapa depoo vagunite remondiäri. Operaili juht Raul Toomsalu selgitas, et see on nende strateegiline juhtimisotsus, kuna nad näevad, et oluline on suunata senisest enam tööjõudu tulusematesse ärisuundadesse, milleks on eelkõige vedurite ehitamine.

65 töötaja koondamisest teatas ka Narva Linnakantselei. Põhjarannik kirjutas, et kõige rohkem koondatakse koristajaid ja valvureid, kuna kinnisvara korrashoiu teenuseid hakatakse tulevikus sisse ostma hangete raames.

Viljandimaal asuv puidutootmisettevõte Textuur koondab konkurentsiolukorra raskenemise tõttu 29 inimest. «Natuke oleme maha jäänud arengust. Aasta pärast suudame ehk tootlikumad ja konkurentsivõimelisemad liinid avada,» ütles ettevõtte juht Argo Jõgi. Ettevõtte majandusaasta aruandes selgub, et kuigi müügitulu kasvas 12 protsenti pea 9 miljoni euroni, siis kasum kukkus üle 40 protsendi 470 000 euro peale.

Tagasi üles