Rootsi meedia: Swedbank võis olla seotud Süüria keemiarelvade programmiga

Swedbanki peakontor

FOTO: Lars Pehrson/SvD/TT / Svenska Dagbladet

Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutab, et Swedbanki sisejuurdluse käigus selgus, et Swedbank Leedu tegi makseid kurikuulsasse FBME panka, mida seostatakse Süüria keemiarelvade programmiga, vahendab Expressen.

2018. aastal alanud sisejuurdluse käigus avastati, et Swedbank Leedust liikus kahtlaseid ülekandeid FBME panka. Tegemist on rahvusvahelise kriitika alla sattunud pangaga, mille peakontor asub Tansaanias ning mida on seotud illegaalse relvaäri, rahapesu, inimkaubanduse ja terrorismi rahastusega. 2014. aastal otsustas USA finantskuritegude uurimise büroo peatada FBME ligipääs USA pangandussüsteemile. Otsus jõustus kolm aastat hiljem.

«FBME reklaamib ennast nõrkade rahapesutõkestamise reeglitega, et meelitada ligi ebaseaduslikku äri,» teatas büroo. USA on leidnud vähemalt ühe FBME panga kliendikonto, mida kasutati Süüria keemiarelvade programmi kattena.

Swedbank alustas ülekannete uurimist FBME panka ning selle käigus leiti seoseid Süüria keemiarelvade programmiga. Teadaolevalt tegid ülekandeid Leedu Swedbanki kliendid ja kuna FMBE on seotud Süüria keemiarelvade programmiga, teavitati nendest ülekannetest ka panga juhtkonda.

Süürias on gaasirünnakute tõttu hukkunud tuhandeid inimesi. Näiteks hukkus 2013. aastal Ghouta piirkonnas toimunud närvigaasi ehk sariini rünnakus üle 1300 inimese. Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) on uurinud Süüriat mürgigaasi kasutamist kodusõja ajal ning kritiseerinud valitsust oma keemiarelvade programmi ulatuse avalikustamata jätmise eest.

Tagasi üles