Eesti Pank: alkoholiaktsiisi langetamise mõju oleneb kaupmeestest

Kaspar Oja
, Eesti Panga ökonomist
Copy
Poodides on alkohol paigutatud teistest kaupadest eraldi, nagu seadus ette näeb.
Poodides on alkohol paigutatud teistest kaupadest eraldi, nagu seadus ette näeb. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Juunis olid tarbijahinnad keskmiselt 2,4 protsenti kallimad kui aasta varem. Hinnatõus, mis oli mais 3,1 protsenti, aeglustus energia hinnakasvu pidurdumise tõttu ning juulis hakkab hindu mõjutama alkoholiaktsiisi langetamine.

Juulis peaks inflatsiooni mõjutama alkoholiaktsiisi langus, kuid selle mõju oleneb suuresti kaupmeeste käitumisest. 2017. aastal tõi õlleaktsiisi tõstmine kaasa maksutõusudest suurema hinnatõusu, sest kasvas ka juurdehindlus.

Kuna majanduses on kõrgkonjunktuur – tööpuudus on väike ja palgad kasvavad kiiresti –, ei pruugi aktsiisilangusega juurdehindluse vähenemist kaasneda ja aktsiisilangetuse mõju tarbijahindadele võib jääda väikeseks. Eesti Panga prognoosi põhjal peaks aktsiisilangetus alandama sel aastal inflatsioonimäära 0,2 protsendipunkti.

Õlle hinna kujunemine
Õlle hinna kujunemine Foto: Eesti Pank

Mootorikütuse ja majapidamises kasutatava energia hinnakasv aeglustasid inflatsiooni maikuuga võrreldes kokku ligi 0,7 protsendipunkti. Kütustest aeglustus nii bensiini kui ka diislikütuse hinnakasv, bensiin isegi odavnes. Majapidamistes kasutatavast energiast odavnesid aga peamiselt elekter ja soojusenergia. Kütuste hinnad reageerivad nafta hinna muutusele harilikult kiiresti, kuid näiteks majapidamistes kasutatava gaasi hind langeb mõningase viitajaga. Gaasi hind on seotud nafta hinnaga, kuid harilikult reageerib gaasi hind nafta hinna kõikumistele pikema aja jooksul.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles