Euroopa Keskpank läks intressimäärade langetamise pärast Trumpiga raksu

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi.

FOTO: JULIEN WARNAND / EPA

Euroopa Keskpanga (ECB) president Mario Draghi teatas teisipäeval, et pank võib peatselt langetada intressimäärasid, mis vähendaks euro väärtust dollari vastu. Draghi teade vihastas aga USA president Donald Trumpi, kes võttis Twitteris ka sellel teemal sõna. 

ECB on juba mõnda aega hädas euroala majanduse kiratseva kasvuga ja Draghi sõnul on geopoliitilised faktorid nagu kasvav protektsionism ja arenevate turgude nõrkus mõjunud eriti halvasti Euroopa tootmissektorile. Intressimäära langetamine on vaid üks võimalikest majanduse stimulatsioonimeetmetest, mida keskpank hetkel kaalub. Teiste võimalustena kaalutakse laenude kokkuostu jätkamist, mitmetasandilist hinnastamist ja uue raha ringlusesse laskmist. 

Analüütikud peavad aga erinevatest stimulatsioonimeetmetest kõige tõenäolisemaks just negatiivse laenuintresssi suurendamist, sest kahe-protsendise inflatsioonitõusu asemel ennustatakse 2021. aastaks hetkel ainult 1,6-protsendist tõusu. Sellel nädalal kogunevad majanduse turgutamiseks edasisi samme arutama ka USA-, Inglise- ja Jaapani keskpangad. Investorid eeldavad et USA langetab oma intressimäärasid veel sellel aastal. Austraalia, Venemaa, India ja Tšiili on juba vastavaid samme teinud.

Euroopa Keskpanga intressimäär on juba praegu alla nulli (-0,4 protsenti) ja selle täiendav langetamine võib heidutada panku täiendavaid laene andmast, kuna nende pealt ei ole võimalik piisavalt kasumit teenida. Draghi lisas, et kui intressimäära langetatakse veelgi, siis tuleb seda pankade jaoks kuidagi pehmendada. Ühe variandina on välja pakutud mitmetasandiline hinnastamine.

ECB analüütikud ega Draghi ei maininud täpselt aega, mil inflatsioonimäära kavatsetakse langetada, kuid mõnedel hinnangutel võib see juhtuda juba juulis. Otsustavaks võib saada ka see kui USA keskpank peaks oma intressimäärasid veelgi langetama. Kui erinevus Euroopa ja Ameerika intressimäärade vahel väheneb, annab see eurole eelise. ECB ametnike sõnul ei ole vahetuskurss kahe valuuta vahel nende eesmärkide seas, aga odavam euro omaks märgatavat mõju inflatsioonile ja euroala majanduskasvule.

Draghi teate üle polnud kuigi rõõmus USA president Donald Trump, kes kommenteeris Twitteris, et EL üritab taaskord USAl naha üle kõrvade tõmmata. Ta võrdles Euroopa Liitu Hiina ja «paljude teistega», kes üritavad Ameerikat petta. 

Tagasi üles