Video ja galerii: Tallinna jõudis maailmas ainulaadne vesinik-energia abil sõitev laev

Prantsuse lipu all seilav Energy Observer on maailma esimene vesinikutehnoloogia abil liikuv laev. Hetkel on laev tegemas 6-aastast maailmaturneed, et näidata uute puhaste tehnoloogiate perspektiivikust.

Laeva erakordsust selgitas Postimehele selle Eestisse kutsunud Eesti Vesinikutehnoloogiate Ühingu juhatuse liige ja kütuseelemente tootva AS Elcogeni asutaja Enn Õunpuu.

Liikumiseks ja igapäevatööks vajaliku energia saab laev keskkonnast. Selleks on ta pind kaetud päikesepaneelidega. Päikeseenergiat püüdvat pinda on suurendatud ka eenduvate pindadega, tuulest energia saamiseks on laeval ka kaks 1 kW võimsusega turbiini. Saadud energiat kasutatakse merevee puhastamiseks ja elektrolüüsiks. Viimse tulemusel saadakse kütuseks vesinikku, mille abil on juba võimalik toota elektrit. Vesiniku tootmine on vajalik energia salvestamiseks, et voolu oleks võtta ka pilvistel päevadel. Laeva kannavad edasi kaks elektrimootorit.

Puhtad tehnoloogiad on merenduses aina olulisemad, kuna aastaks 2035 peab kogu meretransport saavutama süsinikuneutraalsuse. 

Energy Observeri meeskond koosneb kuuest inimesest ning pärast Tallinna võetakse suunaks Peterburi.

Tagasi üles
Back