G20 riigid tahavad reformida Maailma Kaubandusorganisatsiooni

Jaapani kaubandusminister Seko Hiroshige ja välisminister Kono Taro.

FOTO: / AP

Pühapäeval lõppes Jaapanis Tsukubas kaks päeva kestnud G20 IT-ja kaubandusministrite kohtumine, mille lõpus välja antud ühisavalduse järgi tahavad 20 maailma suurimat majandust viia läbi laialdased reformid Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO).

Reformide peamiseks eesmärgiks on parandada organisatsiooni võimekust lahendada riikide vahelisi kaubandustülisid. «Me nõustume, et WTO konfliktide lahendamise süsteem vajab kiiremas korras ülevaatust,» seisis ühisavalduses. «Me töötame koos teiste WTO liikmetega, et vajalikud reformid viia võimalikult kiiresti läbi.»

Jaapani välisminister Kono Taro ütles pressikonverentsil, et nii konkreetselt sõnastatud ühisavaldus on Jaapani jaoks suur saavutus, viidates sellele, et tavaliselt kipuvad selliste tippkohtumiste ühisavaldused jääma riikide erimeelsuste tõttu suhteliselt ebamääraseks. Vajadus muuta WTO-d oli ühisavalduses otseselt sõnastatud ja selline konkreetsus on haruldane.

Jaapani seisukohast ei ole WTO oma praegusel kujul efektiivselt võimeline lahendama riikide vahelisi tülisid ja seepärast tuleb organisatsiooni muuta.

Jaapani kaubanduminister Seko Hiroshige ütles pressikonverentsil ühtlasi, et G20 riigid üritavad senisest enam pingutada kaubanduskonfliktide lahendamsiel. «Mitmed ministrid avaldasid tõsist muret praeguste kaubanduspingete üle,» nentis Seko, viidates tõenäoliselt maailmamajanduse kasvu aeglustumisele, mis on tulenenud USA ja Hiina vahelisest kaubandussõjast.

Küll aga ei mainitud ühisavalduses mitte midagi protektsionismiga võitlemisest.

Laupäeval keskendus kohtumine rohkem digitaalsetele teemadele ning päeva lõpuks leppisid G20 ministrid kokku tehisintellekti reguleerimise põhimõtetes ja lubasid senisest rohkem pingutada andmete vaba voolu soodustamise nimel. Laupäevaste kohtumistel osales külalisriigina ka Eesti delegatsioon, mida esindas peaminister Jüri Ratas. Euroopa Liitu esindas Andrus Ansip.

28. ja 29. toimub Osakas G20 tippkohtumine, milles osalevad 20 suurima majanduse liidrid.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles