Kingo: Omniva postitöötajate palgad peavad tõusma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.

FOTO: Mihkel Maripuu

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo kinnitusel vajavad Omniva postitöötajad selgelt palgatõusu ning vaatamata hinnasurvele peab perioodika jõudma postkastidesse kuuel päeval nädalas.

«Kindlasti toetan postitöötajate palgatõusu, võimalikke lahendusi hakkame otsima ja postivõrgu ümberkujundamise teemasid lähiajal eraldi koosolekutel käsitlema,» ütles eile Eesti Posti juhatusega kohtunud minister.

«Kindlasti peab perioodika vaatamata üldisele hinnasurvele jätkuvalt jõudma tellija koduukse taha postkasti kuuel päeval nädalas ja selle nimel tuleb majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil ja Eesti Postil ühiselt pingutada ja vastavad lahendused leida,» lisas Kingo.

Kingo palus ettevõtte juhatusel esitada ka ülevaade ettevõtte struktuurist ja hinnata võimalusi ettevõtte tõhusamaks juhtimiseks.

Ettevõtte juht Ansi Arumeel esitas ministrile ka küllakutse Omniva uude logistika- ja jaotuskeskusse ning teistesse postiasutustesse, mille minister ka vastu võttis.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister kohtus eile Eesti Posti juhtkonnaga, et arutada ettevõtte käekäiku ning viia läbi üldkoosolek.

AS Eesti Posti üldkoosolek kinnitas ettevõtte 2018. aasta majandustulemused ning otsustas maksta riigi tuludesse dividendideks 1,6 miljonit eurot. Ülejäänud, sealhulgas eelnevate perioodide kasum summas 12,3 miljonit eurot jääb seoses finantseerimisvajadustega jaotamata.

AS Eesti Posti 2018. aasta puhaskasum oli pisut üle 2 miljoni euro.

Konkurentsiamet: Omniva peab kirjad viima postkasti, mitte pakiautomaati

Konkurentsiameti teatel ei tohi riiklik postifirma Omniva kehtiva postiseaduse järgi ilma saaja nõusolekuta lihtkirju ja perioodikat pakiautomaati suunata.

«Amet on avatud paindlike lahenduste leidmisele, kuid tänases olukorras oleks absurdne, et inimene peab tellitud ajalehele enda kodust kaugemale järele minema - sellega kaob perioodika tellimise mõte. Samuti on meil õigustatud ootus, et lihtkiri jõuaks läbi postiteenuse osutaja meie postkasti, mitte näiteks 10 kilomeetri kaugusele,» ütles konkurentsiameti peadirektor Märt Ots esmaspäeval.

Rahvusringhäälingu uudisteportaal kirjutas paar nädalat tagasi, et Eesti Postil on plaan tulevikus kirjad ja ajalehed paiguti pakiautomaatidesse suunata ning hajaasustuspiirkondades kasutada üha enam grupipostkaste või poodides asuvaid postipunkte saadetiste kättetoimetamiseks.

Peaminister Jüri Ratas ütles seepeale, et riiklik postifirma peab tagama kojukande maapiirkondades ning seda ühtlasi ka nädalavahetusel.

Sellele reageeris omakorda Omniva kaubamärki kasutava Eesti Posti juhatuse liige ja postivaldkonna juht Kaida Kauler, kes kinnitas, et Omniva jätkab kojukandeid nädalavahetustel ning toob lehed ja kirjad ka edaspidi postkastidesse.

«Oleme peaministri seisukohaga täiesti nõus – Eesti Post peab ja tagabki kojukande, seda ka nädalavahetusel. Kinnitame taaskord, et jätkame laupäevase kojukandega ka edaspidi, nii nagu seadus meilt seda nõuab,» märkis Kauler.

Postivaldkonna jätkusuutlikuks arenduseks on Omniva postivaldkonna juhi sõnul loodud koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja konkurentsiametiga töögrupp lahenduste leidmiseks.

Eelmisel nädalal pöördusid Eesti Meediaettevõtete Liitu kuuluvate väljaannete peatoimetajad valitsuse poole palvega tagada postiseaduses sätestatud universaalse postiteenuse täitmine – perioodika kojukanne seaduses ettenähtud päevadel ja vastavalt kvaliteedistandardile.

Tagasi üles