Trump lubas Suurbritanniale leppeta Brexiti korral vabakaubanduslepingut
Trump: Ühendkuningriik peab vabanema «Euroopa Liidu ahelatest»

Donald Trump ja kuninganna Elizabeth II esmaspäeval Buckinghami palees.

FOTO: I-Images / ZUMAPRESS.com

USA president Donald Trump kutsus Suurbritanniat esmaspäeval üles heitma kõrvale «Euroopa Liidu ahelad» ja sõlmima kahepoolse vabakaubandusleppe USAga.

Trump ütles esmaspäeval enne Londonisse visiidile saabumist, et Ühendkuningriik peaks lõpetama läbirääkimised Euroopa Liiduga täielikult, kui Brüssel keeldub sõlmimast Ühendkuningriigile soodsat lahkumislepet. Ta leidis, et läbirääkimiste ette tuleks panna Brexiti partei esimees Nigel Farage, kes on nõudnud juba pikemat aega ilma lepinguta lahkumist, kirjutab Bloomberg.

«Suur kaubandusleping on võimalik, kui Ühendkuningriik heidab kõrvale ahelad. Juba räägime sellel teemal!» säutsus Trump Twitteris.

Trump on varemgi teada andnud, et ta tahaks sõlmida Suurbritanniaga kahepoolse vabakaubandusleppe, kuid tema sõnul ei saa toimuda juhul, kui Ühendkuningriik on endiselt seotud ELi regulatsioonidega. Trump kritiseeris teravalt ametist lahkuva peaministri Theresa May novembrikuus sõlmitud kompromissilepet, sest tema hinnangul ei pruugi see lepe lasta kahel riigil omavahel vabalt kaubelda.

Trumpist on saanud eestvedaja võitluses globaliseerumise vastu ja ta on läinud konflikti mitmete rahvusvaheliste kaubandusorganisatsioonidega nagu Maailmapank ja Rahvusvaheline Valuutafond. Samuti on ta algatanud kaubandussõjad Hiina, Euroopa Liidu ja Mehhikoga ning seadnud kahtluse alla NATO väärtuse.

Tema kommentaarid ja otsused on ühtlasi külvanud segadust maailma börsidel ja süvendanud Brexitit ümbritsevat ebakindlust veelgi.

Tagasi üles