Inspektsioon pani tuntud Eesti ärinaise rahapesuhõngulise äri kinni

Tiiu Järviste Tallinna vanalinnas.

FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

Finantsinspektsioon tühistas ärinaisele Tiiu Järvistele kuulunud makseasutuse GFC Good Finance Company tegevusloa, kuna firma on rikkunud rahapesu vastaseid reegleid ning muid seadusandlikke nõudeid.

GFC Good Finance Company AS on viimastel aastatel oluliselt rikkunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse ning makseasutuste ja e-raha asutuste seaduse nõudeid, teatas finantsinspektsioon.

GFC tegevuses on inspektsiooni teatel esinenud ulatuslikke probleeme seoses rahapesuvastase tegevuse ja tunne-oma-klienti protseduuride rakendamisega. Samuti ei ole makseasutuse omavahendite suurus vaatamata Finantsinspektsiooni korduvatele teavitustele vastanud pikka aega seaduses sätestatud minimaalsele nõudele.

Hoolimata finantsinspektsiooni korduvale sunniraha kohaldamisele ei täitnud makseasutus ka finantsjärelevalve ettekirjutust, lisas inspektsioon.

«Reguleeritud makseteenuste turul ei saa taluda makseasutust, kes jätab sellises ulatuses täitmata olulised rahapesu tõkestamise seadusest tulenevad kohustused, näidates sellega õiguskorra suhtes üles ükskõiksust, saamatust või rikkumiste sihilikkust,» ütles pressiteate vahendusel finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler.

Tema sõnul on GFC Good Finance Company kaotanud usaldusväärsuse avalikkuse huvides tegutseva finantsjärelevalve silmis. «Kõik finantssektori osalised peavad järgima kehtivaid nõudeid ja vajadusel ka kõrgendatud hoolsuskohustust,» lisas ta.

Finantsinspektsiooni teatel on järelevalveasutus andnud GFC Good Finance Company ASile korduvalt võimalusi oma tegevus õigusaktides nõutuga kooskõlla viia. 2017. aasta oktoobris tuvastas finantsinspektsioon GFC Good Finance Company ASis tehtud kohapealses kontrollis olulisi rikkumisi ja puudusi kõigis kontrollitud valdkondades ning tegi ettekirjutuse puuduste kõrvaldamiseks.

Ulatuslikke õigusrikkumisi tuvastas finantsinspektsioon ka 2018. aasta suvel teostatud kohapealses kontrollis. 2019. aasta jaanuaris tegi finantsinspektsioon omavahendite minimaalsuuruse nõude rikkumise tõttu makseasutusele teise ettekirjutuse.

Ettevõte likvideeris omavahendite minimaalsuurusega seotud mittevastavuse ja täitis teist ettekirjutust alles ligi aasta pärast finantsinspektsiooni esimest hoiatust omavahendite minimaalsuuruse nõude võimaliku rikkumise kohta, teatas finantsinspektsioon.

GFC Good Finance Company suurim omanik on 90,4 protsendiga Tiiu Järviste, kes on ka ettevõtte asutaja. Aastal 2017 oli GFC müügitulu 130 303 eurot ning puhaskasum 83 208 eurot, makseasutuse bilansimaht oli 9,6 miljonit eurot.

Tagasi üles