Boeingu kriis kasvab: lennufirmad üle maailma nõuavad 737 Max lennukite eest hüvitist

Boeing 737 MAX.

FOTO: Ted S. Warren/AP/Scanpix

Järjest rohkemad lennufirmad nõuavad Boeingult kompensatsiooni 737 Max lennupiirangute tõttu. Viimati lisandusid nimekirjaga neli Hiina lennufirmat.

Boeing 737 Max lennukite kasutamine peatati üle kogu maailma, sest kuue kuu jooksul toimus uue lennukimudeliga kaks katastroofilist õnnetust. Läinud aasta oktoobrikuus hukkusid kõik 189 lennufirma Lion Air lennu 610 pardalviibinut, kui lennuk kukkus 13 minutit pärast õhkutõusmist Jaava merre. Õnnetuse uurimine paljastas, et piloodid ei suutnud pärast õhkutõusu lennukit enam kontrollida ning automaatne turvasüsteem tõmbas sõiduki nina järsult alla. Ethiopian Airlinesi lend 302 kukkus alla 10. märtsil pisut enam kui kuus minutit pärast õhkutõusmist. Hukkusid kõik pardalviibinud. 

Nüüd nõuavad lennufirmad Boeingult kompensatsiooni. Viimati teatasid hüvitise nõudmisest Hiina Xiamen Airlines, millel on kümme 737 Max lennukit ning Fuzhou Airlines, millel on kaks kõnealust lennukit.

Nimekiri kõikidest lennufirmadest, kes on hüvitist nõudnud:

Xiamen Airlines ja Fuzhou Airlines

Air China, China Southern Airlines ja China Eastern Airlines - lennufirmad küsivad kompensatsiooni Boeingu lennukite eest, mis seisavad lennupargis ning uute MAX lennukite saabumise hilinemise eest.

Ryanair - ettevõtte tegevjuht on teatanud kompensatsiooni küsimisest, kuid ütles, et tal on endiselt usku Boeingusse. 

Turkish Airlines - lennufirma on teatanud, et ootavad Boeingult kompensatsiooni ning räägivad tootjaga tellimuste hilinemisest. 

FlyDubai - ettevõtte juht ütles aprillis, et firmal on õigus küsida kompensatsiooni ja nad võivad vahetada Max lennukite tellimuse Airbusi vastu. 

Norwegian Air - lennufirma teatas märtsis, et küsivad Boeingult kompensatsiooni keelu saanud lennukite eest.

Southwest - ettevõtte tegevjuht Gary Kelly ütles, et peavad lennukitootjaga privaatseid läbirääkimisi.

United Airlines - ettevõtte finantsjuht ütles aprillis, et peavad läbirääkimisi kompensatsiooni osas. 

Garuda - Indoneesia lennufirma lasi tühistada 5 miljardi dollari suuruse 737 Max lennukite tellimuse, sest reisijad on kaotanud usalduse lennukitootja vastu. 

Tagasi üles