Ehitusturg näitab jahenemise märke

Ehitajad objektil. Foto on illustratiivne.

FOTO: Kristjan Teedema

Eesti ehitusettevõtted ehitasid esimeses kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 2 protsenti rohkem kui aasta tagasi. Ehitus kasvas välisriikidesse tehtud tööde arvelt, kuid kohalikul turul ehitusmaht vähenes.

Esimeses kvartalis ehitati omal jõul 581 miljoni euro eest, millest hooneid 459 miljoni ja rajatisi 122 miljoni euro eest. 2018. aasta sama kvartaliga võrreldes ehitati hooneid 2 protsenti ja rajatisi 3 protsenti rohkem.

Välisturul tegutsevate Eesti ehitusettevõtete ehitusmaht suurenes 2018. aasta esimese kvartaliga võrreldes ligi kaks korda ja seda põhiliselt hoonete suurema ehitustööde mahu tõttu. Kasvu toetas ka rajatiste ehitus. Välisriikides tehtud ehitustööde osatähtsus kogu ehitusmahus oli tänavu 9 protsenti, mullu samal ajal 5 protsenti.

Kohaliku ehitusturu maht vähenes 2 protsenti. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes vähenes hoonete ehitusmaht nii uusehituses kui ka remondi- ja rekonstrueerimistöödes. Rajatiste ehitus jäi mullusele tasemele.

Ehitisregistri andmetel lubati tänavu esimeses kvartalis kasutusse 1770 uut eluruumi ehk 232 eluruumi rohkem kui aasta eest. Enim valmis uusi eluruume Tallinnas, järgnesid Tallinna lähiümbruse vallad ja Tartumaa.

Esimeses kvartalis väljastati ehitusluba 1585 eluruumi ehitamiseks, mida on 4 protsenti rohkem kui mullu sama ajaga. Eelistatuim elamutüüp oli korterelamu.

Kasutusse lubati 280 mitteelamut kasuliku pinnaga 139 600 ruutmeetrit. Enim lisandus uut põllumajandus- ja tööstushoonepinda. Võrreldes möödunud aasta sama kvartaliga vähenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka maht.

Tagasi üles