Hakkab pihta: Aas tahab esimese riigifirma maha müüa

Majandusminister Taavi Aas viib riigifirmad erakätesse.

FOTO: Eero Vabamägi / Postimees/Eesti Meedia

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas küsib neljapäevasel valitsuse istungil nõusolekut müüa avalikul enampakkumisel kõik teehooldusfirma Eesti Teed aktsiad, alghind võiks olla vähemalt varade raamatupidamislik väärtus ehk 14 miljonit eurot.

Aas soovib müüa riigile kuuluvad 100 000 AS-i Eesti Teed aktsiat ehk kõik riigifirma aktsiad. Ühe aktsia nimiväärtus on 100 eurot.

Kuna teehooldeturu erastamisega ei olnud 2012. aastaks kaasnenud efektiivset konkurentsikeskkonda, pidas riik vajalikuks omada AS-is Eesti Teed täisosalust ja osutada peamiselt riigimaanteedel läbi talle kuuluva äriühingu riigieelarvest rahastatavat teehoiu teenust, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Alates 2017. aasta novembrist tegutseb AS Eesti Teed aga täielikult vaba turu põhimõtetest lähtuvalt, teostades teehoolet vabal turul sõlmitud lepingute alusel.

Viimaste aastate konkurentsiolukord on hooldeteenuste turul paranenud ning 2017. aasta alguses läbi viidud riigiteede hoolduse hangetel osales keskmiselt viis ettevõtet, mis näitab konkurentsi olemasolu. Sellest tulenevalt ei ole riigi osaluse säilitamine äriühingus enam põhjendatud, seisab Aasa ettepanekus.

Majandusministeeriumi ettepaneku kohaselt viidaks enampakkumine läbi oktoobris eeldusel, et valitsuse nõusolek võõrandamiseks ja volitus osalust valitsevale ministrile toimingute alustamiseks on olemas hiljemalt 1. juuniks.

«Äriühingu võõrandamist tuleks kaaluda riigile kõige kasulikumal viisil ja seega on ettepanek proovida võõrandada osalus avalikul enampakkumisel esialgu vähemalt varade raamatupidamisliku väärtusega 14 miljonit eurot, mis on kõrgem eksperdi poolt novembris hinnatud turuväärtusest,» seisab majandusministeeriumi dokumendis.

Analüüs ja ettepanekud AS-i Eesti Teed võõrandamiseks on ühe ülesandena ka Vabariigi Valitsuse 100 päeva plaanis.

Tagasi üles