Latvijas Balzams: Läti aktsiisitõus tõmbab piirikaubanduse alla

Piirikaubandus.

FOTO: Mailiis Ollino / Scanpix

Läti alkoholitootja Latvijas Balzams juhatuse esimehe Intars Geidānsi hinnangul võib Lätis tänavu oodata kange alkoholi müügi langust ning ka piirikaubanduse vähenemist.

Geidānsi sõnul langeb tänavu Lätis aktsiisitõusu tagajärjel üle 18-mahuprotsendilise alkoholisisaldusega jookide müük, mis vähendab ka piirikaubandust.

«Kindlasti langeb tarbimine Lätis, kuna siin aktsiis tõusis, samal ajal Eestis ei tõusnud. Alkoholi tarbimine Lätis hakkas eelmise aasta lõpus vähenema ja me ootame mullusega võrreldes tänavu väikest langust,» ütles Geidāns börsiteate vahendusel.

Lätis on alkoholiaktsiis Eestist ja mõnes tootegrupis ka Leedust madalam. Geidānsi sõnul on ostukorvi hinnavahe vähenemas ning huvi piirikaubanduse vastu langemas. «Kui inimene läheb Lätti mingil muul põhjusel, ostab ta ka alkoholi, kuid ainult alkoholi jaoks ta Lätti ei sõida,» lisas ta.

Alkoholi müük piiril moodustab kogu Lätis müüdavast alkoholist ligi 20 protsenti. Kui piirikaubandus väheneb, langeb müük kogu riigis.

Latvijas Balzamsi käive langes mullu aastaga 4 protsenti 75,1 miljonile eurole, ettevõtte kasum kerkis 8,8 protsenti 9,4 miljoni euroni.

Tagasi üles