Jaapani majandustulemused üllatasid eksperte

Himeji loss.

FOTO: Rait Piir

Jaapani majandus kasvas selle aasta esimeses kvartalis 2,1 protsenti, mis ületas majandusanalüütikute prognoosid ajal, mil maailmamajanduse kasv aeglustub ja USA-Hiina kaubandussõda kogub uusi tuure.

Suur enamus majandusanalüütikuid olid prognoosinud, et Jaapani majanduskasv jääb aasta esimese kolme kuuga nulli kanti või isegi kahaneb. Jaapan on USA ja Hiina järel maailmas suuruselt kolmas majandus, mille kaubandus on tihedalt seotud mõlema riigiga ning seepärast on jaapanlased oodanud pikki silmi kaubandussõja lõppu. 

Globaalne majanduskasvu aeglustumine, eriti Hiina majanduskasvu aeglustumine, on muutnud Jaapani ettevõtted, eriti tootmisega tegelevad ettevõtted kulutustega varasemast märksa ettevaatlikumaks. Jaapani ettevõtete kapitalikulud langesid esimeses kvartalis võrreldes mullusega 1,2 protsenti.

Erainvesteeringute languse tegi aga tasa üllatavalt suur kasv riiklikes investeeringutes, mis möödunud kvartalis kahanes. Avaliku sektori investeeringud kasvasid esimeses kvartalis 6,2 protsenti. Jaapani valitsus avaldab majandustulemuste põhjalikuma analüüsi millalgi hiljem sellel kuul.

Üleootuste head majandustulemused võivad julgustada peaminister Shinzo Abe valitsust viima läbi oktoobriks kavandatud käibemaksu tõusu kaheksa protsendi pealt kümne protsendi peale. Paljud Jaapani ökonomistid on hoiatanud, et käibemaksu tõstmine kahaneva tarbimise ajal võib anda riigi majandusele valusa hoobi.

Tagasi üles