Maailma kõige väärtuslikumaid pistaatsiapähkleid valvavad politseinike salgad ja kopterid

Bronte pistaatsiapähklid laavakividel.

FOTO: / Domenico Piccione

Sitsiilias Etna vulkaani jalamil Bronte linna ümber kasvatatakse maailma kõige väärtuslikumat pistaatsiapähkli sorti pistacchio verde di Bronte (roheline pistaatsia Brontest), mille koristuse ajal tuuakse piirkonda valvama suured politseijõud ja isegi politseikopterid.

Bronte pistaatsiapähklid moodustavadi vaid vaevu ühe protsendi kogu maailma pistaatsiatootmisest, kuid nad on suure edumaaga kõige kallimad. Üks kilo «Sitsiilia rohelist kulda» maksab ilma kestadeta keskmiselt 15,50 eurot. See on enam kui kaks korda kallim pea kõigist teistest pistaatsia sortidest, mida kasvatatakse peamiselt USAs ja Iraanis.

Bronte pistaatsiaid hinnatakse eelkõige nende parema maitse ja erkrohelise värvi tõttu, mis hoiab oma värvi märksa kauem kui teised sordid. Bronte sorti kasvatatakse linna ümber umbes 3000 hektari ulatuses ja ametlik luba nende kasvatamiseks on 230 farmil.

Paraku meelitab väärtuslik saak ligi suurel hulgal vargaid, kes ilmuvad öösiti autodega ja üritavad kanda minema nii palju pähkleid kui vähegi võimalik. Pistaatsiapuud kannavad vilju ainult üle aasta ning Sitsiilias paaritu numbriga aastatel, näiteks 2019. aastal, mil kohalikud hakkavad septembris saaki korjama.

2009. aastal pääsesid vargad koristushooajal minema ligemale 300 kilo Bronte pistaatsiatega, mille väärtus oleks tänapäeval umbes 4600 eurot. Alates 2011. aastast patrullivad linna koristusajal politsei helikopterid. Samuti liigub öösiti istanduste vahel ringi arvukalt politseipatrulle. 

Kohalikud loodavad saada sellel aastal rohkem saaki kui 2017. aastal mil kehvemate ilmaolude tõttu korjati ligikaudu 1250 tonni. 2015. aastal korjati 1,400 tonni. Umbes 80 protsenti pähklitest läheb ekspordiks ning suurimad ostjad on Prantsusmaa, Saksamaa ja Jaapan.

Bronte pistaatsiapähklite korjamine.

FOTO: / Domenico Piccione

Tagasi üles