SEB: Eesti inimeste hirm töökaotuse ees on kasvanud

Töötukassa. Foto on illustratiivne.

FOTO: Mailiis Ollino

SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori hinnangul on tööturg praeguseks saavutanud tipu ning seejuures on suurenenud inimeste hirm töökaotuse ees.

Tänavu esimeses kvartalis langes töötuse määr eelmise aasta sama ajaga võrreldes 2,1 protsendipunkti võrra 4,7 protsendile. Tööjõus osalemise määr oli 2019. aasta esimeses kvartalis 70,8 protsenti ja tööhõive määr 67,5 protsenti. Sellega püsisid mõlemad näitajad mullusega sarnasel tasemel, teatas statistikaamet

«Kuigi töötuse määr piirdus kõigest 4,7 protsendiga, siis väärib selle kõrval märkimist varasemaga võrreldes suhteliselt madal osalus tööturul. Sarnaselt oleks oodanud 2018. aasta näitajate pinnal ka pisut kõrgemat tööhõivemäära,» ütles Nestor BNS-ile.

Suures pildis näib ökonomistile, et tööturg on praeguseks saavutanud tipu. «Kuigi ettevõtted on endiselt huvitatud uute inimeste värbamisest, on nende optimism eelmise aastaga võrreldes oluliselt kahanenud – seda eriti tööstuses ja ehituses. Sarnaselt on vähenenud nende ettevõtete hulk, kes nimetavad oma äri kasvatamist pidurdava tegurina tööjõupuudust. Koos sellega on suurenenud inimeste hirm töökaotuse ees,» rääkis Nestor. 

Samas rõhutas majandusanalüütik, et ajaloolises plaanis on olukord tööturul endiselt suurepärane.

SEB prognoosi järgi töötus tänavu mõnevõrra suureneb, selle põhjuseks on madala lisandväärtusega ettevõtete võimetus palgakasvuga toime tulla.

Tagasi üles