Nõudlus Uberi aktsiate järele jäi tagasihoidlikuks

Uberi logo mingi aktsiagraafiku taustal

FOTO: KACPER PEMPEL / REUTERS/Scanpix

Paistab, et nõudlus Uberi aktsiate järele jäi tagasihoidlikuks, sest aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) märkimishind jäi pakkumishinna vahemiku alumisse äärde. Aktsia märkimishinnaks jäi 45 dollarit.

Uberi aktsiate pakkumishind oli vahemikus 44 kuni 51 dollarit ning 45-dollariline märkimishind tähendab seda, et raha kaasati 8,1 miljardit dollarit ning ettevõtte väärtuseks jäi 82 miljardit dollarit. See teeb IPO Ameerika Ühendriikide suurimaks alates Hiina internetihiiu Alibaba Group IPOst, mis toimus 2014. aastal.

Ehkki Uber on selle aasta oodatuim börsileminek, pole kaugeltki kindel, kuidas reageerib turg. Uberi lähim rivaal Lyft läks börsile märtsis, selle aktsia on võrreldes märkimishinnaga langenud samas enam kui viiendiku. Arvestades seda ning turgude närvilisust viimastel päevadel, võib oletada, et emissiooni korraldajad lähenesid aktsia hinnastamisele konservatiivselt.

Uber kuulub nende idufirmade hulka, kuhu investorid on juba paigutanud hiigelsummasid. Kokku on investorid ettevõtte aktsiatesse ja võlakirjadesse paigutanud pea 20 miljardit dollarit. Seetõttu on mõned muidu suuremad potentsiaalsed IPO osalejad paigutanud sinna juba piisavalt, mistõttu edasine huvi on väiksem või puudub hoopis.

Nii omab näiteks maailma suurim varahalduskompanii BlackRock 9,8 miljonit Uberi aktsiat, mille väärtus on 400 miljonit dollarit, kirjutab The Wall Street Journal.

Majanduslehe sõnul maalisid Uberi tegevjuht Dara Khosrowhashahi ja finantsjuht Nelson Chai viimastel nädalatel Londonis, New Yorgis ja San Franciscos potentsiaalsetele investoritele tulevikupilti, kus enamikul inimestel ei ole autosid ning kasutavad selle asemel isejuhtivaid sõidukeid, elektrijalgrattaid või –tõukerattaid. Kuid samas esitati neile ka raskeid küsimusi kasvu aeglustumise ja kahjumi kuhjumise kohta.

Märtsis lõppenud 12 kuuga sai Uber 3,7 miljardit dollarit kahjumit, mis on kõigi aegade suurim kahjum, mida USA idufirma enne IPOt saanud on.

Uberi aktsiatega hakatakse New Yorgi börsil kauplema täna.

Tagasi üles