Kinnisvaraturu uuring: ülevoolav hurraa-optimism on asendunud mõõdukusega

Elamuehitus.

FOTO: Postimees/Scanpix

Eesti kinnisvaraettevõtjad ootavad turul mõõdukat kasvu, ülevoolavat hurraa-optimismi täna ei nähta, samuti pole liigselt kuulda pessimistide häält, selgub Eesti Kinnisvarafirmade Liidu uuringust.

Kinnisvaraettevõtjad on valmis leppima mõninga ostu-müügitehingute arvu vähenemisega elamispindade ja äripindade sektoris. Küll on aga valdav hinnatõusuootus.

«Võrreldes aprillikuise uuringu tulemusi poole aasta või aastatagusega joonistub välja tänaste hinnangute mõnevõrra suurem konsensus. Teisisõnu on ettevõtjate nägemus ja arvamus turuperspektiividest sarnasem kui see on varem olnud,» tõi välja kinnisvaraliidu juhatuse liige Tõnu Toompark.

Nii elamispindade kui äripindade ostu-müügitehingute arvus valdavad ettevõtjaid vähenemise ootused. Hindadele seevastu prognoositakse pigem kasvu. Nii elamispindade kui äripindade üürihindadele ootavad kinnisvaraettevõtjad pigem kasvu.

«Näilise vastuolu taga on arendus- ja ehitushindade tõus, mis mõjutavad paratamatult tehingute hindu. Tehingute arvu ootust võiks põhjendada mõningase turu küllastumisega  turu eri segmentides, kus seni on tehinguid väga aktiivselt tehtud,» rääkis Toompark.

Kokkuvõtlikult ütles Toompark, et kinnisvaraturg on ettevõtjate hinnangul tasakaalus. See annab ettevõtjatele põhjuse mõõdukaks optimismiks. «Mõõdukalt optimistlikud ootused lubavad eeldada, et senised tasakaalukad arengud jätkuvad, sest ei majanduses ega kinnisvaraturul ei ole fundamentaalseid muutusi toovaid sündmuseid aset leidnud,» ütles ta.

Eesti Kinnisvarafirmade Liit viib regulaarselt kaks korda aastas läbi kinnisvarasentimendi uuringut. Küsitlusele vastajateks on EKFLi liikmed ja teised kinnisvaravaldkonna ettevõtete juhid ja tippspetsialistid, kes annavad eksperthinnangu erinevate turuindikaatorite liikumissuundade osas.

Eesti Kinnisvarafirmade Liit on loodud 1994. aastal EKFL on kinnisvara arenduse, vahenduse ja konsultatsioonidega tegelevate äriühingute ühendus. Liitu kuulub 59 juhtivat kinnisvarasektori ettevõtet.

Tagasi üles