GRAAFIK: pankade puhaskasum vähenes Danske lahkumise tõttu poole võrra

Danske Banki Eesti filiaal Narva maanteel.

FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees Grupp/Scanpix Baltics

Pangandussektori puhaskasum vähenes esimeses kvartalis 47 protsendi võrra turu struktuurimuutustest tingitud, peamiselt Danske tegevuse lõpetamisega seotud kulude tõttu, teatas Eesti Pank.

Tänu sellele, et Luminori Läti ja Leedu üksused koondati Eesti peakontori alla, suurenesid kõik peamised tulu- ja kululiigid. Kasum aga kahanes Danske tegevuse lõpetamisega seotud kulude tõttu 41 miljonile eurole.

Eluasemelaenude maht kasvas märtsis küllaltki hoogsalt, kuid uusi laenulepinguid on sõlmitud viimasel ajal arvuliselt vähem kui aasta tagasi. Ettevõtete laenud kasvasid peamiselt energeetikaettevõtete tõttu, teiste ettevõtete laenunõudlus jäi tagasihoidlikuks. Pangahoiused kasvasid endiselt kiiremini kui laenud.

Eluasemelaenude jääk kasvas märtsis aasta võrdluses 7 protsenti. Uute eluasemelaenude maht küll kasvas, kuid peamiselt seetõttu, et keskmine laenusumma suurenes. Arvuliselt on uusi laene võetud viimasel ajal vähem kui aasta tagasi. Ka eluasemeturu aktiivsus on mõnevõrra vähenenud. Autoliisingute ning majapidamiste muude laenude ja liisingute kasv on samuti aeglustunud, kuigi autoliisingute maht kasvab endiselt küllaltki kiiresti.

Ettevõtete laenude ja liisingute jääk suurenes aastaga 5 protsenti. 2018. aasta viimases kvartalis ja 2019. aasta esimeses kvartalis võtsid uusi pikaajalisi laene eelkõige energeetikaettevõtted. Kõigi teiste tegevusalade ettevõtete laenamine jäi tagasihoidlikuks.

Märtsis välja antud eluasemelaenude keskmine intressimäär oli 2,5 protsenti, mis on ligilähedane eelmise aasta keskmisele tasemele. Ettevõtete uute pikaajaliste laenude keskmine intressimäär on väga muutlik, kuna ettevõtete laenuprojektid on tunduvalt erinäolisemad kui näiteks majapidamiste laenud. Märtsis ettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmiseks intressimääraks kujunes 3,1 protsenti, mis on märgatavalt kõrgem kui eelmise aasta keskmine tase.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiused suurenesid samal ajal endiselt tempokalt. Ettevõtete hoiused kasvasid märtsis aasta võrdluses ligikaudu 8 protsenti ja eraisikute omad 10 protsenti. Kuu lõpuks suurenes ettevõtete ja eraisikute pangahoiuste kogumaht 14,3 miljardi euroni. Seega kasvas hoiuste kogumaht endiselt kiiremini kui laenude maht ning nii ettevõtete kui ka eraisikute finantspuhvrid suurenesid.

Pangandussektori tulusid ja kulusid mõjutasid esimeses kvartalis peamiselt pangandusturul toimuvad struktuurimuutused. Puhaskasumiks kujunes 41 miljonit eurot, mida on 47 protsenti vähem kui samal ajal aasta tagasi.

Tänu sellele, et Luminori Läti ja Leedu üksused koondati Eesti peakontori alla, suurenesid kõik peamised tulu- ja kululiigid. Kasum aga kahanes ühe turult lahkuva panga tegevuse lõpetamisega seotud kulude tõttu.

 
Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles