Baltika kahjum kukkus esimeses kvartalis 1,4 miljoni euroni

Baltika juht Meelis Milder.

FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES / PM/SCANPIX BALTICS

Baltika teatas täna ligi 1,4 miljoni eurosest puhaskahjumist esimeses kvartalis, mida mõjutas enim ennetähtaegne lepingute lõpetamine Valgevene ja Ukraina frantsiisipartneritega ning Venemaa frantsiisimahtude vähenemine. Eelmise aasta esimeses kvartalis oli ettevõtte kahjum 982 000 eurot.

Baltika juht Meelis Milder nentis, et äripartnerite müügitulu vähenes aastatagusega võrreldes 58%. «Ligi miljoni eurone müügitulu vähenemine tõukub Valgevene ja Ukraina frantsiisipartneritega lõpetatud lepingutest ning Venemaa frantsiisimahtude vähenemisest. Tuleb tõdeda, et kahe suure tarnijaga võeti krediidirisk, mis tõi kaasa tõsised raskused,» sõnas Milder.

Teiseks oluliseks müügitulu vähenemise põhjuseks on Saksamaa ja Kesk-Euroopa kaubamajade keti Peek&Cloppenburgiga 2018. aasta sügisel toimunud koostöö muudatus ning Hispaania frantsiisipoodide sulgemine. Milder lisas, et rahvusvahelise kasvu asemel keskendub Baltika edaspidi müügile Balti riikides.

Baltika Grupi e-poe andmorefashion.com esimese kvartali müügitulu kasvas võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 16 protsenti: kõige kaugemad riigid, kuhu esimesel kvartalil Baltika brändide ostutellimusi lähetati olid Jaapan, Austraalia, USA ja Kanada. «Kui rõõmustada saab ka 6-protsendilise müügitulu kasvu üle Leedus, siis kahjuks vähenes müügitulu 5 protsenti nii Eesti kui ka Läti turul,» tõdes ettevõtte juht.

«2019 on minu nägemuse kohaselt vajalike muutuste ehk strateegilise pöörde elluviimise aasta, 2020. aastal oleme loodetavasti jõudnud uues ärimudelis tulude ja kulude tasakaalu ning alates aastast 2021 suudaksime kasumlikult kasvada,» ütles Milder.

Raamatupidamisstandardi IFRS 16 kasutuselevõtt alates tänavu jaanuarist mõjutab oluliselt ettevõtte bilansilisi varasid ja kohustusi esimese kvartali aruandes: uus standard muudab rendilepingute kajastamist selliselt, et kogu järelejäänud rendilepingute kehtivuse perioodi rendimaksed kajastatakse finantsseisundi aruandes nüüdisväärtuses nii varade kui ka kohustustena ning kasumiaruandes ei kajastata enam perioodi rendimakseid, vaid amortisatsiooni ja intressikulu. Sellest tulenevalt kasvavad uute arvestuspõhimõtetega finantsseisundi aruandes põhivara ja lühiajalised ning pikaajalised rendimaksete kohustused, kasumiaruandes vähenevad aga turustuskulud.

Tagasi üles