Brüssel süüdistab Saksa autotootjaid kartellis

Euroopa Komisjon leidis pärast uurimist, et BMW, Daimleri ja Volkswageni kartell piiras bensiini- ja diiselautode saastet vähendava tehnoloogia kasutuselevõttu. Volkswageni peakontor Saksamaal Wolfsburgis. Pilt on illustreeriv.

FOTO: TOBIAS SCHWARZ / AFP

Euroopa Komisjon teatas reedel, et Saksa autotootjad BMW, Daimler ja Volkswagen tegid koostööd, et pidurdada emissioone vähendava autotehnoloogia arendamist.

Euroopa Komisjon leidis pärast põhjalikku uurimist, et firmad rikkusid Euroopa Liidu seadusi aastatel 2006-2014 ja moodustasid kartelli, mille raames piirati nii bensiini- kui diiselautode saastet vähendava tehnoloogia kasutuselevõttu.

Kartell vähendas eurooplaste valikuid vähemsaastavate autode ostmisel, kuid ei mõjutanud hindasid, teatas Komisjon. Uurimine seisab eraldi mitmest teisest keskkonnaseaduste rikkumist puudutavast uurimisest, mida firmade vastu algatatud on.

Emissioonid on autotööstuses saanud suureks teemaks, kuivõrd ametivõimud üritavad täita kliimaeesmärke ja 2015. aastal tunnistas Volkswagen, et tegeles emissiooniandmete pettusega.

2017. aasta oktoobris otsisid Euroopa ametnikud läbi kolme firma kontorid ja uurimist alustati läinud aasta septembris. Daimler, Volkswagen ja BMW on teatanud, et teevad Komisjoniga koostööd.

Euroopa Komisjon märkis, et tegu on esialgse hinnanguga.

Tagasi üles