Swedbanki aktsia kukub kolinal: pank on kaotanud 8,7 miljardit eurot oma väärtusest

Swedbank on kaotanud viie nädalaga 38 protsenti oma väärtusest.

FOTO: Lars Pehrson/SvD/TT / Svenska Dagbladet

Swedbanki aktsia hind on kukkunud 130,6 Rootsi krooni tasemele, mis tähendab, et rahapesu skandaali eelse ajaga võrreldes on panga väärtus vähenenud 38% ehk 8,7 miljardi euro võrra.

19. veebruaril, päev enne rahapesukahtlustuste ilmsiks tulekut sulgus Swedbanki aktsia 210,8 Rootsi krooni tasemel. Siis oli panga väärtus veel ligikaudu 22,78 miljardit eurot. Sellest ajast alates on aktsia järjest kukkunud.

Tänane Swedbanki aktsialangus börsil on mõjutatud eilsest aktsionäride üldkoosoleku otsusest. Aktsionäride üldkoosolek otsustas eile muuhulgas maksta dividende 14,20 SEK aktsia kohta ja tänasel päeval on selle võrra liikunud ka Swedbanki aktsia hind börsil. Eile fikseeriti ka dividendi saajate nimekiri.

Eile teatas pank tegevjuhi Birgitte Bonneseni vallandamisest ning Stockholmi börs peatas aktsiaga kauplemise vahetult enne aktsionäride üldkoosolekut. Selleks ajaks oli aktsia hind langenud 148,45 Rootsi krooni tasemele. Aktsiaga jätkus kauplemine kohaliku aja järgi kella 15:45 paiku, mil Swedbank teatas börsile aktsionäride üldkoosoleku kokkuvõtte.

Bonneseni vallandamine tuli peale Rootsi majanduskuritegude büroo teadet, et panka kahtlustatakse lisaks siseteabe avaldamisele ka suuremahulises pettuses.

27. veebruaril teatas Rootsi majanduskuritegude uurimise ameti peaprokurör Thomas Langrot, et otsustas algatada Swedbanki kohta eeluurimise siseteabe loata avaldamise kahtluse kohta. «Ma olen algatanud eeluurimise, sest meil on alust arvata, et 15 suurimale aktsionärile edastati siseteavet enne seda, kui SVT loo avaldas,» ütles Langrot.

Nüüd on eeluurimine laienenud nii vaadeldava ajaperioodi kui kahtlustuste osas. Nimelt kahtlustatakse Swedbanki ka suuremahulises pettuses. Uurimise käigus on prokurör ning finantsturgude amet uurinud panga poolt avaldatud börsi- ja pressiteateid perioodil 23. oktoober. 2018 kuni 20. veebruar 2019.

«Kogutud informatsioon näitab, et Swedbank andis eksitavat informatsiooni nii avalikkusele kui börsile selles osas, mida pank teadis rahapesukahtlusest Swedbankist ja Balti riikides,» ütles Langrot. Käimasolev uurimine näitab, kas tegemist on pettusega ning kes peaksid selle eest vastutuse võtma.

Tagasi üles