Swedbank võis valetada USA võimudele oma klientide seostest Panama paberitega

Swedbanki kontor Rootsis.

FOTO: Lars Pehrson/SvD/TT / Svenska Dagbladet

Rootsi ringhääling SVT ütles kolmapäeval, et Swedbank võis eksitada USA uurijaid oma klientide seostest Panama advokaadibürooga Mossack Fonseca, mis tegeles mastaapse ülemaailmse rahapesuga. Skeemis osalesid arvukad suurettevõtted ja jõukad inimesed.

Swedbank jäi oma kommentaaris väljaandele Reuters suhteliselt napisõnaliseks, kinnitades, et nad teevad vastavate võimuorganitega igat moodi koostööd. Samas toonitas pank, et nad ei või jagada infot oma individuaalsete klientide tehingute kohta. Swedbanki aktsia langes kolmapäeval 4,5 protsenti.

Swedbank on kaotanud ligemale veerandi oma väärtusest pärast seda, kui pank hakkas pärast Danske rahapesuskandaali kontrollima oma Eesti haru tegevust ja avastas, et aastatel 2007–2015 liikus panga kaudu 135 miljardit kahtlase päritoluga raha. SVT sõnul aktsepteeris Swedbank kõrge rahapesuriskiga kliente ega raporteerinud kahtlastest ülekannetest ja tegevustest.

SVT ja Leedu uudisteportaali 15min.lt ühiselt kogutud tõenditest selgub näiteks, et USA presidendi Donald Trumpi valimiskampaania endise juhi Paul Manaforti firmani võis kahtlane raha jõuda läbi Swedbanki konto Leedus.

Swedbank plaanib rahapesukahtluse valguses tugevdada oma nõukogu ning ettevõtte nimetamiskomitee tegi ettepaneku laiendada nõukogu koosseis seniselt üheksalt kümne liikmeni. Swedbanki tegevjuht Birgitte Bonnesen teatas möödunud nädalal, et on otsustanud pangas luua ka spetsiaalse rahapesu uurimise üksuse.

SVT andmeil kahtlustatakse Swedbanki ulatuslikus ja süstemaatilises rahapesus, mis kestis pea aastakümne ning oli seotud Danske Banki Balti üksustega. Eesti finantsinspektsioon (FI) ja Rootsi Finantsinspektionen on kokku leppinud ühisuurimise alustamises, kontrollimaks meedias avaldatud informatsiooni.

Tagasi üles
Back