Euroopa Liit ei hakka vaatamata USA survele keelustama Huawei tooteid

Huawei tarbijaelektroonika messil Shanghais.

FOTO: ALY SONG / REUTERS

Euroopa Liit teeb järgmisel nädalal avaliku teadaande, milles kutsub liikmesriike üles tegema rohkem koostööd 5G võrkude turvalisuse tagamiseks, kuid vastupidiselt USA soovile ei kuulutata välja keeldu Huawei seadmetele.

Avaliku teate teeb järgmisel teisipäeval Euroopa Komisjoni digivolinik Andrus Ansip. Üleskutse ei kohusta liikmesriike otseselt mitte midagi tegema ja pole legaalselt siduv, kuid omab sellegipoolest poliitilist kaalu ja võib kujundada edaspidist EL-i poliitikat.

USA on teinud Euroopa võimukoridorides juba pikemat aega lobitööd, et lõigata Hiina telekomihiiglane bloki turult ära. Ühendriigid on korduvalt hoiatanud, et Hiina valitsus võib kasutada Huawei seadmeid spionaažiks ja sabotaažiks. Huawei on süüdistusi tugevalt eitanud ja kaevanud USA valitsuse maine rikkumise eest kohtusse. 

Ansip teatab teisipäeval, et liiduriigid peaks välja töötama ühise lähenemise 5G võrkudele ja tegema tihedat koostööd turvariskide analüüsimisel. Küll aga ei hakka liit üles kutsuma Huawei toodete keelamist ja jätab selle otsuse hoopis individuaalsetele liikmetele. Huawei on 5G võrkude arendamisel hetkel maailma turuliider. 

Üleüldiselt on liit võtnud Hiina suhtes üleüldiselt siiski karmima hoiaku. Euroopa Komisjon kogunes möödunud neljapäeval Brüsselis arutama võimalusi Hiina ettevõtete tegevusvabaduse piiramiseks, sest Hiina pole taganud ELi ettevõtetele samasuguseid vabadusi. Nii kõrgel tasemel pole Hiina mõjuvõimu piiramist veel arutatud.

Tagasi üles