Itaalia ja Hiina sõlmivad 20 miljardi väärtuses lepinguid, Euroopa on murelik

Hiina president Xi Jinping ja Itaalia peaminister Giuseppe Conte.

FOTO: YARA NARDI / REUTERS

Anonüümseks jääda sooviv Itaalia valitsusametnik ütles väljaandele Bloomberg, et Itaalia ja Hiina ettevõtted sõlmivad pühapäeval 10 lepingut, mille koguväärtus on ligemale 20 miljardit eurot.

Lisaks allkirjastavad Itaalia peaminister Giuseppe Conte ja Hiina president Xi Jinping memorandumi, millega Itaalia saab osaks Hiina ambitsioonikast siiditee projektist. Allkirjastamised leiavad aset renessanssiaegses häärberis nimega Villa Madama, mis asub Roomas.

USA ja mitmed EL-i riigid on mures, et Itaalia liitumine siiditeega annab Pekingile veelgi rohkem hoogu kehtestamaks ennast Euroopas majandusliku ülemvõimuna. Euroopa Komisjon kogunes möödunud neljapäeval Brüsselis arutama võimalusi Hiina ettevõtete tegevusvabaduse piiramiseks, sest Hiina pole taganud ELi ettevõtetele samasuguseid vabadusi.

Ajal, mil USA ja Hiina konkureerivad sõjalise ja majandusliku ülevõimu nimel, on Euroopa jäänud justkui kahe supervõimu vahele, üritades laveerida mõlema vahel. Nüüd näib aga, et liidu retoorika on muutunud Pekingi suhtes vaenulikumaks, sest nii kõrgel tasemel pole Hiina mõjuvõimu piiramist veel arutatud.

Tugevama hoiaku võtmine võib osutuda aga keeruliseks, sest paljud liiduriigid on Hiinaga (täpsemalt Hiina rahaga) väga heades suhetes. Lisaks Itaaliale on Pekingilt saanud kaubanduslepingute ja investeeringute näol suure hulga raha ka Iirimaa, Rootsi ja Holland, kes oleks ilmselt tõrksad igasuguste kaubanduspiirangute suhtes.

Hiina liitlaseks võib osutada ka Saksamaa, sest telekomihiiglane Huawei on investeerinud sinna miljardeid eurosid.

Tagasi üles