Euroopa Liit plaanib hakata piirama Hiina mõjuvõimu

Vahimees Tiananmeni väljakul.

FOTO: Ng Han Guan / AP

Euroopa Komisjon koguneb neljapäeval Brüsselis arutama võimalusi Hiina ettevõtete tegevusvabaduse piiramiseks, sest Hiina pole taganud ELi ettevõtetele samasuguseid vabadusi.

«Meie majandus on neile siiani olnud täiesti avatud,» ütles Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen väljaandele Reuters. «Hiinal on maailma suuruselt teine majandus ja nad pole meile samaga vastanud. Areneva majanduse ettekäänet ei saa nad enam kasutada,» toonitas Katainen.

Ajal, mil USA ja Hiina konkureerivad sõjalise ja majandusliku ülevõimu nimel, on Euroopa jäänud justkui kahe supervõimu vahele, üritades laveerida mõlema vahel. Nüüd näib aga, et liidu retoorika on muutunud Pekingi suhtes vaenulikumaks, sest nii kõrgel tasemel pole Hiina mõjuvõimu piiramist veel arutatud.

Kohtumine leiab aset ajal, mil Hiina president Xi Jinping alustab visiitide tuuri Euroopas. Ühtlasi toimub 9. aprillil ELi–Hiina tippkohtumine ning komisjon tahab tõenäoliselt selleks ajaks kujundada liikmesriikide ühise arusaama sellest, kuidas Hiinaga tippkohtumise ajal suhelda.

Aprillis koostatud ühisavalduse mustandi järgi plaanib EL kehtestada Hiinale tähtajad, mis ajaks peab riik oma turu ELi ettevõtetele ja investeeringutele laialdasemalt avama. Hiina on siiani sellised katsed tagasi lükanud ja üritanud hoida oma majandust võimalikult suletuna. Samal ajal on Peking teinud aga suuri investeeringuid eurotsooni energiasektorisse ja teistesse sõjaliselt strateegilise tähtsusega sektoritesse.

Reutersi info põhjal seisab tippkohtumise dokumentides, et Euroopa Komisjon peab Hiinat nüüdsest «süstemaatiliseks rivaaliks» ja plaanib kehtestada kahe võimu kohtumisel senisest märksa karmima tooni. Tugevama hoiaku võtmine võib osutuda aga keeruliseks, sest paljud liiduriigid on Hiinaga (täpsemalt Hiina rahaga) väga heades suhetes.

Itaalia plaanib näiteks osaleda Hiina vastuolulises uue siiditee projektis, mille käigus rajatakse miljardite eest hiinlaste valmistatud kaubandusinfrastruktuuri. Võimalike kaubanduspiirangute suhtes on tõrksad ka Iirimaa, Rootsi ja Holland, kuhu voolab sisse suurtes kogudes Hiina investeeringuid ja kaubandusraha. Hiina liitlaseks võib osutada ka Saksamaa, sest telekomihiiglane Huawei on investeerinud sinna miljardeid eurosid.

Euroopa Liit on Hiina suurim kaubanduspartner ja Hiina on ELi suuruselt teine kaubanduspartner USA järel.

Tagasi üles