Boeingu kriis on pühkinud kuulsa lennukitootja väärtusest üle 25 miljardi
Kõik 737 Max lennud on üle kogu maailma peatatud.

Kasutuselt maha võetud Boeing 737 Max 8 minema vedamine Miamis, Floridas.

FOTO: Joe Raedle / AFP

Pärast seda, kui USA president Donald Trump teatas kolmapäeval, et seiskab kõik Ühendriikide 737 Max lennukid, kukkus Boeingu aktsia pea kohe kolm protsenti. Aktsia hind küll taastus kauplemispäeva lõpuks, kuid kokku on Boeingu aktsia langenud pärast Etioopia katastroofi 10 protsenti ja pühkinud ettevõtte väärtusest üle 25 miljardi dollari.

Boeing 737 Max lennukite kasutamine on nüüdseks peatatud üle kogu maailma, sest möödunud oktoobris toimunud Indoneesia õnnetuse uurimine paljastas, et piloodid ei suutnud pärast õhkutõusu lennukit enam kontrollida ning automaatne turvasüsteem tõmbas sõiduki nina järsult alla. Etioopia lennufirma Ethiopian Airlinesi tegevjuht ütles, et ka pühapäeval alla kukkunud lennu piloodid teatasid enne õnnetust raskustest lennuki juhtimisel.

USA oli kolmapäeval sisuliselt viimane riik maailmas, kes otsustas kõik 737 Max lennud lõpetada. Boeingu teatel on ettevõte endiselt kindel, et lennuki opereerimine ei kujuta endast mingit ohtu, kuid avalikkuse rahustamise huvides soovitasid nad ise lõpetada konkreetse mudeli kasutamise senikauaks kuni uurimine paljastab rohkem infot. «Me teeme endast kõik, et saada aru, mis tegelikult juhtus,» ütles Boeingu tegevjuht Dennis Muilenburg ettevõtte teates.

Norra lennufirma Norwegian Air teatas kolmapäeval, et nõuab Boeingult saamata jäänud tulu eest kompensatsiooni. Boeing on juba lubanud korvata kahjud USA lennufirmadele American Airlines, Southwest Airlines ja United Airlines. Boeing on varemgi ajaloos maksnud kompensatsiooni oma lennukite eest, kui need pole saanud turvakaalutlustel lennata. Näiteks tegi ettevõte seda 2013. aastal, kui kolmeks kuuks peatati 787 Dreamlineri lennud.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles