Paradoks: Norra naftafond plaanib müüa naftatootjate aktsiad

Norra rahandusminister Siv Jensen

FOTO: NTB SCANPIX / REUTERS/Scanpix

Maailma suurim reservfond, triljoni dollari suuruse portfellimahuga Norra naftafond plaanib müüa suure osa nafta- ja gaasitööstuse aktsiatest eesmärgiga vähendada selle naftasõltuvust.

Naftafond teeb Norra valitsusele ettepaneku, et müüb 7,5 miljardi dollari väärtuses nende ettevõtete aktsiaid, mis on keskendunud ainult nafta ja gaasi uurimistöödele ning tootmisele, kirjutab Financial Times.

Aktsiate müügi eesmärgiks on vähendada Norra, kes on Lääne-Euroopa suurim naftatootja, sõltuvust naftatööstusest, mille pikem tulevik on ebaselge.

Triljoni dollari suuruse portfelliga fondi portfellis on aktsiaid 623 miljardi dollari väärtuses, sellest 37 miljardi dollari väärtuses nafta- ja gaasitööstuse aktsiaid. Norra rahandusminister Siv Jensen ütles, et fond on vaadanud välja need ettevõtted, mis on keskendunud ainult otsingu-uuringutöödele ja tootmisele ehk nn ülemjooksufirmadele (ingl. k. upstream). Vertikaalselt integreeritud ettevõtete, nagu Royal Dutchs Shell ja Exxon Mobil, aktsiaid ei müüa, sest Norra valitsus usub, et need tegelevad taastuvenergia arendamisega.

Norra naftafond on juba varem müünud nende ettevõtete, kes tegelevad ainult söe otsingute uuringute ja kaevandamisega.

Norra riiklik naftafond loodi 1996. aastal Fond loodi säilitada Norra naftamaardlatest tekkinud rikkuse tulevateks põlvedeks. Selleks kogutakse kokku kõik tulud, mida riik naftast sab ning see investeeritakse finantsvaradesse välismaal.

Tagasi üles