Briti valitsuse raport: Brexit võib kaasa tuua toidupuuduse

Doveri sadamasse saabuvad kaubaveokid.

FOTO: Isabel Infantes / EMPICS Entertainment

Briti valitsus avaldas teisipäeval raporti, mille andmetel pole riik 29. märtsil Euroopa Liidust lahkumiseks sugugi valmis ning leppeta Brexit läheb kohalikele ettevõtetele maksma vähemalt 13 miljardit naela. Samuti tekivad tugevad häired tarneahelates ja võib tekkida ka toidupuudus.

Analüüsi järgi on valitsus jõudnud lõpetada vaid kaks kolmandikku kõige kriitilisematest ettevalmistusprojektidest ja erasektor pole leppeta lahkumiseks üldse valmistunud. «Hetkel näib, et ettevõtted pole üritanud tõsimeeli valmistuda leppeta lahkumiseks. Tõendid viitavad, et kõige vähem on valmis väiksed ja keskmise suurusega ettevõtted," seisab valitsuse aruandes.

Raportist selgub:

  • Tekib teatud toidukaupade puudus, kõige tõenäolisemalt puu- ja juurviljade järgi. 30 protsenti toidust on tulnud siiani Euroopa Liidust.
  • Toidukaupade hinnad tõusevad.
  • Ettevõtetel tekib 13 miljardi naela eest täiendavaid administratiivkulusid.
  • EL kehtestab tollitariifid 70 protsendile veiselihast ja 45 protsendile lambalihast.
  • Kaob vabakaubanduslepe selliste riikidega nagu Jaapan ja Türgi.
  • Teenindav sektor seisab silmitsi turuligipääsu raskustega.
  • Kaubavahetus üle Doveri väina Inglise kanalis väheneb märkimisväärselt, mille tõttu väheneb ka tarbijale saadaval olev kaupade valik.

Briti kaubanduskoja sõnul näitab uus raport selgelt, et 29. märtsil ilma igasuguse lepinguta lahkumine toob endaga kaasa majanduskatastroofi, mis annaks tõsise hoobi nii ettevõtete tegevusele kui ka tavaliste inimeste elukvaliteedile. Erinevad Briti äride lobigrupid on nõudnud selgelt lahkumislepingut juba 2016. aastast saadik, mil rahvahääletus aset leidis.

Suured jaeketid ja kiirtoiduketid nagu McDonald's ja KFC on asunud varuma suurel hulgal külmutatud ja jahutatud toidukaupu, mille tulemusel on tekkinud laopindade puudus. Autotootjad katkestavad investeeringuid ja suundavad need hoopis riigist välja. Pangad ja teised finantsasutused on asunud samuti viima varasid riigist välja.

Analüüsi hinnangul on suuremate ettevalmistuste tegemiseks nüüd juba liiga hilja. «29. märtsini jäänud aja jooksul pole valitsusel enam võimalik teha suuremaid ettevalmistusi, mis vähendaks ilma leppete lahkumise mõju,» seisab aruandes. «Isegi, kui valitsus suudaks ühepoolselt ja kiiresti tegutseda, ei aitaks see kaasa ettevõtete ja üksikisikute vähesele ettevalmistusele.»

Tagasi üles