Rootsi rahvusringhäälingu SVT ajakirjanike poolt avalikustatud andmekogu järgi oli Carbo One aastate jooksul Swedbank Eesti üks olulisemaid korporatiivkliente. Carbo One'i kontode võrgustikust liikus ühtekokku läbi vähemalt 1,4 miljardi euro jagu ülekandeid. Ametlikult nimetatakse Carbo One omanikuks Dovronbek Ibragimovit, aga SVT uurimine näitas, et samal ajal liigutati ettevõtte kontodelt suures koguses raha miljardär Iskander Mahmudoviga seotud kontodele.
Usbekistanis Buhhaaras sündinud tadžikk Iskander Mahmudov (55) kuulub viimased 15 aastat Venemaa rikkamate inimeste hulka. Forbes´i Venemaa väljaanne hindas mullu tema varandust 7,3 miljardile dollarile. 1980ndatel aastatel Liibüas ja Iraagis Nõukogude Liidu relvaekspordiga tegelenud ettevõtte juures araabia keele tõlgina töötanud Mahmudovi peamine varandus tuleb vase- ja söetööstusest ning rongi- ja metroovagunite tootmisest. Viimati mainitud alal on tema kontrollitav Transmašholding Venemaal sisuliselt monopolist.
Avalikkuse ees väga harva esinev ning veel harvem ajakirjandusega suhtlev Mahmudov on alates 1990ndate keskpaigast ajanud äri või konkureerinud peaaegu kõigi tänase Venemaa rikkaimate ja mõjukaimate ärimeestega: alates Nõukogude Liidu lagunemise järgsetest esimestest metallimagnaatidest vendadest Tšernoidest kuni Gennadi Timtšenko, Vladimir Jakunini, Oleg Deripaska ja Ališer Ušmanovini.
Mängus Mossack Fonseca
Andmeleke näitab, et Mahmudov ja Carbo One liigutasid suuri summasid vähemalt 20 Swedbanki konto kaudu. SVT hinnangul esinevad iga konto puhul selged ohumärgid, et tegu võib olla rahapesuga. Näiteks on konto omanikettevõtted registreeritud maksuparadiisidesse nagu Briti Neitsisaared või Belize. Mitut ettevõtet esindas kurikuulus Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca. Ning mitmel puhul puudub neil ettevõtetel igasugune nähtav äriline tegevus, nende aadressid on klassikalised «postkastiaadressid» - kohad, kuhu ettevõtteid massiliselt sisse kirjutatakse.
Ülekanded liikusid enamasti Swedbanki kontodelt Danske pangas asuvatele kontodele ning seda igal aastal, alates 2007. kuni andmelekkes viimasena sisalduva 2015. aastani. Selliste tehingute mahud ulatuvad kokku vähemalt paarisaja miljoni euroni.
Postimehe andmetel võttis Swedbank mitteresidentide äri Eestis 2009. aasta lõpus luubi alla. Kolme aasta jooksul vaadati läbi kõigi selliste klientide dokumentatsioon ning auditi järel loobuti rohkem kui 350 kliendist, ent Carbo One kui toorainega kauplev ettevõte jäeti alles. Suur osa Carbo One'iga seotud ülekannetest toimusidki reaalselt tegutsevate ettevõtete vahel ja olid tegeliku sisuga.
Sellele järgnenud aastatel aga keskenduski panga mitteresidentide ärisuund klientidele, kelle tegevus oli seotud Venemaa ja teiste SRÜ riikidega. Uusi kliente värvati muuhulgas olemasolevate klientide soovituste alusel ning nende seos Eestiga oli nõrk kui mitte olematu. Majandusuudiste kanal Bloomberg kirjutas eile anonüümsele allikale tuginedes, et näiteks veel 2015. aastal võttis Swedbank üle vähemalt 75 mitteresidendist klienti, kes Danske Eesti filiaalist nii-öelda tänavale jäid.
Kaks meetodit: korruptsioon ja vägivald
Mis hetkel Mahmudovi, Carbo One'i ja nendega seotud ettevõtete äri Swedbankis otsa sai, pank eile ei avaldanud, kuid Postimehe andmetel on see kliendisuhe tänaseks lõppenud.