Eesti ehitusmaht ületas mullu buumiaegse rekordi

Türi tervisekeskuse ehitus

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Esialgsetel andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted eelmisel aastal Eestis ja välisriikides kokku kolme miljardi euro eest, mis oli 18 protsenti rohkem kui 2017. aastal, teatab statistikaamet. Arvestades vaid Eesti ehitusturgu, kasvas ehitusmaht eelmisel aastal 21 protsenti.

Ehitusmaht suurenes kolmandat aastat järjest. Mullu ületati ka seni parima ehitusaasta, 2007. aasta tase. Hooneid ehitati kahe miljardi ja rajatisi ühe miljardi euro eest. 2017. aastaga võrreldes ehitati hooneid 18 protsenti ja rajatisi ligi viiendiku võrra rohkem.

Kohaliku ehitusturu kasvu andis suurima panuse hoonete ehitus. Varasema aastaga võrreldes suurenes hoonete ehitusmaht nii uusehituses kui ka remondi- ja rekonstrueerimistöödes. Kasvu toetas ka rajatiste ehitus.

Välisturul tegutsevate Eesti ehitusettevõtete ehitusmaht vähenes 2017. aastaga võrreldes 13 protsenti ja seda põhiliselt hoonete ehitustööde mahu kahanemise tõttu. Välisriikidesse tehtud ehitusmahtude osatähtsus kogu ehitusmahus oli 2018. aastal 6 protsenti.

Uute eluruumide ehitus on seitsmendat aastat kasvutrendis. Ehitisregistri andmetel lubati eelmisel aastal kasutusse 6472 uut eluruumi, mida on 582 eluruumi rohkem kui aasta varem. Nii nagu varasematel aastatel asub suurem osa valminud eluruumidest Tallinnas, järgnevad Tallinna lähiümbruse vallad ja Tartumaa. Enim on vastvalminud eluruumide seas 2- ja 4-toalisi eluruume. Mullu valminud eluruumide pind on keskmiselt 90 ruutmeetrit.

Kuigi eelmisel aastal hakkas eluruumide ehitamiseks väljastatud ehituslubade arv tasapisi vähenema, püsib nõudlus uute, hea asukohaga ning kvaliteetsete elamispindade järele endiselt. Eelmisel aastal väljastati ehitusluba 6990 eluruumi ehitamiseks, mida on võrreldes varasema aastaga kümnendiku võrra vähem. Eelistatuim elamutüüp oli korterelamu.

2018. aastal lubati kasutusse 1000 mitteelamut kasuliku pinnaga 1,1 miljonit ruutmeetrit. Enim lisandus uut tööstus-, kaubandus- ja kontoripinda. Võrreldes 2017. aastaga suurenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka maht.

Ehitusettevõtted ehitasid 2018. aasta IV kvartalis omal jõul 782 miljoni euro eest, mis oli 2017. aasta neljanda kvartaliga võrreldes 13 protsenti rohkem. Suurenes nii hoonete kui ka rajatiste ehitusmaht.

Tagasi üles