Legendaarne investor Warren Buffett sai kümnete miljarditega kõrvetada

Warren Buffett.

FOTO: RICK WILKING / REUTERS

Kuulsa investori Warren Buffetti juhtitud investeerimisfirma Berkshire Hathaway jäi möödunud aasta neljandas kvartalis 25,4 miljardi euroga kahjumisse. Viletsa tulemuse taga on paljuski toiduainetootja Kraft Heinz põrumine, millesse Berkshire on tugevalt investeerinud.

Heinz ketšupi poolest tuntud toiduainete tootja teatas neljapäeval, et kirjutas neljandas kvartalis oma brändide väärtusest maha 15,4 miljardit dollarit ja on sattunud nüüd USA börsi- ja väärtpaberikomisjoni uurimise alla. Kraft Heinzi aktsia langes reedel tervelt 27 protsenti kõige madalamale tasemele pärast ettevõtte loomist 2015. aastal, mil Berkshire ühendas 49 miljardi dollariga suured toidutootjad Kraft Food ja H.J. Heinz Company.

Kui Kraft Heinz tõi 2017. aastal Berkshirele sisse 2,9 miljardit dollarit, siis 2018. aastal viis see hoopis minema 2,7 miljardit dollarit. Berkshire osaluse väärtus (üle 325 miljoni aktsia) kahanes ettevõttes reedese päevaga 4,3 miljardit dollarit. Buffetti jaoks on sisuliselt tegu läbikukkunud suurinvesteeringuga.

Berkshire Hathaway jaoks polnud tegu aga sugugi katastroofilise majandusaastaga. Konglomeraadil õnnestus möödunud kvartalis teenida 5,7 miljardit dollarit tegevuskasumit, mis on varasema aasta 3,3 miljardiga võrreldes tubli tõus. Enamus sellest kasumist tuli läbi investeeringute raudteesse ja energiasse. Aasta peale kokku teenis ettevõte rekordilised 24,8 miljardit tegevuskasumit, mis on 71-protsendine tõus teatas Buffett pühapäeval investoritele saadetud kirjas.

Küll aga kukkus puhaskasum 91 protsenti 44,94 miljardi dollari pealt vaid nelja miljardi dollarini.

Ettvõttele kuuluv rahahulk, mis on peamiselt investeeritud võlakirjadesse, tõusis möödunud aasta lõpuks 111,9 miljardi dollarini. Buffet ei avaldanud oma kirjas investoritele, kuidas võib ettevõte seda raha järgmisel aastal kasutada, kuid leidis, et aeg oleks tervete ettevõtete ostmise asemel investeerida rohkem aktsiatesse. Buffett ei kommenteerinud oma kirjas Kraft Heinziga juhtunut.

Lisaks Kraft Heinzile mängis Berkshire Hathaway neljanda kvartali kahjumis suurt rolli ka möödund detsembris toimunud turulangus. Berkshire suurima osalusega ettevõte Apple kaotas toona näiteks oma aktsia väärtusest ligemale 30 protsenti.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles