Endalegi üllatuseks: Eesti puitmajatootjate äri kasvas mühinal

Töö Eesti edukaimas puitmajafirmas Harmet.

FOTO: Mailiis Ollino /

Eesti puitmajatootjate eksport kasvas mullu 23 protsenti, mis tuli üllatuseks neile endalegi, kuna konkurents on erakordselt tihe, materjali hind kallis ja kvaliteetset tööjõudu napib.

Eesti puitmajatootjad eksportisid eelmise aasta tulemuste põhjal 394 miljoni euro eest. Ekspordi sihtriikide lõikes oli kõige suurema kasvuga Rootsi 25,5 miljonit eurot, teatas Eesti Puitmajaliit meediale.

Eesti puitmajade ekspordiklastri juhi Eeva Vahtramäe sõnul andsid suurima panuse sellesse eelkõige mõned suured moodulmajade tootjad. «Suurte tootjate kõrval teevad tublit tööd ka keskmise suurusega ettevõtted, kelle igaühe ekspordinumbrite kasv ei ole eraldiseisvana suur, aga annab sektori tervikule olulise osa.»

Sihtriikidest olid suurima kasvuga turud Rootsi, Norra ja Soome. Positiivset tendentsi näitasid veel Holland, Prantsusmaa ja Taani, kus puitmajade eksport suurenes riigiti 1-4 miljoni euro piires. «Mahtude osas on suurima kasvu teinud Rootsi, mis on praeguseks juba praktiliselt samal tasemel, kus aastaid puitmajade esisihtriigiks olnud Norra. Positiivne on märkida, et suuri kukkumisi ei olnud ühelgi olulisel sihtturul ning tootjad on suutnud edukad olla põhiturgude kõrval ka mujal,» lisas Vahtramäe numbreid analüüsides.

Arvestatav kasv eksportturgudel ei tähenda aga sektori hiilgeaegu, vaid näitab tegutsevate tootjate kohanemisvõimet. Sektori katusorganisatsioonile ja isegi tootjatele endile tulid sellised statistilised numbrid mõnevõrra üllatuslikuna, kuivõrd tootjate konkurentsivõimet on viimastel aastatel takistanud kasvav konkurents, sisendhindade väga kiire tõus ning kvaliteetse tööjõu puudus. Vahtramäe sõnul on puitmajasektori suurim väljakutse lisaks oskusliku tööjõu leidmisele ka väga kiirelt kasvavad palgakulud ning materjalide hinnad.

Sellele vastukaaluks on positiivne tõdeda, et ettevõtted on suutnud sihikindla tegutsemise ja eduka müügiga ekspordikasvu säilitada.

Eesti puitmajasektor on oluline riigi väliskaubanduse bilansi tasakaalustaja. Puitmajatööstuse toodangu müük välisturgudele on kasvanud stabiilselt alates 2008. aastast. Eestis tegeleb puitmajade tootmisega üle 130 ettevõtte, kelle toodangust enam kui 90 protsenti eksporditakse välisriikidesse.

Tagasi üles