Elering loob Soome ja Lätiga ühise gaasituru

Elering.

FOTO: ARTUR SADOVSKI / PM/SCANPIX BALTICS

Eesti elektrisüsteemi haldur Elering sõlmis kokkuleppe Soome ja Läti gaasi süsteemihalduritega ühise Soome-Eesti-Läti gaasituru loomiseks alates 2020. aasta algusest.

Kokkuleppe võimaldab ühise gaasitariifi kehtestamise gaasi impordil nendesse riikidesse ja kaotada piiriületustasud riikide vahel, mis tähendab, et järgmisest aastast liigub gaas Soome, Eesti ja Läti vahel ilma täiendavate kuludeta, teatas Elering.

Neljapäeval sõlmitud kokkulepe on Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul oluline samm ühtse regionaalse elektri- ja gaasituru suunas.

«Oleme Eesti elektrituru integreerinud regionaalselt, nüüd kordame sama gaasis. Sõlmitud leppe põhiselt tekib senise kolme eraldisesiva turu asemele üks Soomet, Eestit ja Lätit hõlmav gaasiturg. See on esmakordne Euroopas,  kus kolme riigi gaasiturud ühendatakse üheks turuks kokku riigipiiride üleselt. Ühine regionaalne gaasiturg muudab konkurentsi tihedamaks ja toob seeläbi tarbijatele soodsama hinna,» ütles Veskimägi.

Sõlmitud kokkuleppega fikseeritakse ka süsteemihaldurite vaheline kompensatsioonimehhanism gaasi transiidiga seotud kulude ning sisendtariifidena laekuvate tulude jaotamiseks.

Tagasi üles