Segane Brexit maksab Suurbritanniale Nissani uue mudeli

Nissani tehas Sunderlandis.

FOTO: Nigel Roddis / REUTERS

Jaapani autotootja Nissan teatas pühapäeval, et katkestab oma senise plaani hakata tootma Suurbritannia Sunderlandi linna tehases uusi X-Traili maastureid. Ettevõte tõi katkestuse põhjuseks segaduse Brexiti ümber, mille tähtaeg on juba kahe kuu pärast.

Nissan lubas 2016. aastal tuua X-Traili mudelite tootmise üle oma Sunderlandi tehasesse, sest valitsus lubas toona ettevõttele, et Euroopa Liidust lahkumine ei hakka riigis tegutsevate äride tegevust mitte mingit moodi mõjutama. Peaminister Theresa May nimetas siis Nissani otsust suureks võiduks Brexitile, sest «ettevõtted usaldavad Briti ärimaastikku».

Nüüd on Nissan sellest plaanist loobunud ja jätkab maasturi tootmist Jaapani Fukuoka tehases. Briti majanduse ja eriti autotööstuse jaoks on tegu aga järjekordse valusa hoobiga. Investeeringud Briti autotööstusesse on langenud peale referendumit järsult. 2018. aasta esimesel poolel vähenesid investeeringud uutesse mudelitesse, seadmetesse ja tehastesse 460 miljoni dollari võrra. 2017. aasta esimesel poolaastal langesid investeeringud 860 miljoni võrra.

«Jätkuv teadmatus Euroopa Liidust lahkumise tingimuste ümber ei võimalda ettevõtetel nagu Nissan tulevikuks planeerida,» ütles Nissani Euroopa nõukogu juht Gianluca de Ficchy. Ta lisas, et tootmise jätkumine Fukuoka tehases aitab ühtlasi hoida Nissanil kokku täiendavate investeeringute pealt.

Nissani Sunderlandi tehas on Suurbritannia suurim autotehas, mis pakub tööd enam kui 7000 inimesele. Siiani on tehases valmistatud Juke'i ja Qashqai mudeleid ning nende tootmises ei muutu Nissani sõnul mitte midagi. Ametiühingute sõnul ei lähe kaduma mitte ühtegi töökohta, kuid X-Traili tootmine oleks võinud luua hoopis sadu uusi töökohti.

Nissan toodab ligemale 30 protsenti kõigist Suurbritannias valmistatud autodest (kokku umbes 1,52 miljonit autot aastas) ja ekspordib suure enamuse neist Mandri-Euroopasse. Nissan on varem öelnud, et ilma leppeta Brexit pühiks nende aastakasumist minema üle 1,5 miljardi dollari.

Suurbritannia peaks lahkuma Euroopa Liidust 29. märtsil ja lahkumislepet pole siiani vastu võetud. Nissani teade X-Traili katkestamisest tuli vahetult pärast seda, kui Jaapani ja ELi vahel hakkas kehtima suur vabakaubandusleping, millest Suurbritannia pole varsti enam osa.

Tagasi üles