Alates reedest kaovad tollid ja muud kaubandusbarjäärid ELi ja Jaapani vahel

Reedel leidsid Chibas aset juba esimesed allahindlused Euroopa veinidele.

FOTO: FRANCK ROBICHON / EPA

Reedel hakkab kehtima Euroopa Liidu ja Jaapani vaheline vabakaubandusleping, mille tulemusel tekib maailma suurim vabakaubanduspiirkond. Peaaegu kõigilt kaupadelt eemaldatakse imporditollid ning mõlema poole ettevõtted saavad takistusteta ligipääsu teineteise turgudele.

Möödunud aasta juulis allkirjastatud ja detsembris ratifitseeritud leppe järgi eemaldab Jaapan 97 protsenti senimaani kehtinud tollidest Euroopa Liidu importkaupadele ja EL eemaldab 99 protsenti senimaani kehtinud tollidest Jaapani importkaupadele. Mõlemad pooled eemaldavad sisuliselt kõik toidukaupadele ja põllumajandustoodetele kehtivad tollid.

Teenuste turg muutub avatuks sellistele valdkondadele nagu finantsteenused, e-kaubandus, telekommunikatsioon ja transport. Jaapani autotööstusele kehtivad tollid kaotatakse seitsme-aastase üleminekuperioodi jooksul. Jaapan eksportis 2017. aastal Euroopa Liitu üle 640 000 sõiduki.

El-i poolelt on avatud piiridest väga huvitatud veini- ja juustutootjad. Jaapani veiniturgu on juba aastaid domineerinud Tšiili veinid, sest riigil on Jaapaniga vabakaubandusleping. Euroopa veinid muutuvad nüüdsest märksa konkurentsivõimelisemaks. Jaapanis on ühtlasi väga suur nõudlus Euroopa juustude järgi, eriti kõvajuustudele. Need tollid kaovad aegamisi 16-aastase üleminekuperioodi jooksul.

Avatud ligipääs Jaapani turgudele säästab hinnanguliselt EL-i ettevõtetele miljard eurot aastas. Jaapani majandus võidab lepingu pealt umbes viis triljonit jeeni (45,7 miljardit dollarit) ja saab juurde ühe SKT protsendi. Jaapan ja EL kokku moodustavad umbes 30 protsenti kogu maailma SKTst.

Euroopa Liidu ja Jaapani vabakaubanduslepingut loetakse võiduks üha protektsionistlikumaks muutuvas maailmas, mida veab eelkõige Donald Trumpi juhitud USA. Viimane on kehtestanud mitmeid uusi tolle nii Jaapanile kui ka ELile. Samuti peab Trump hetkel kaubandussõda Hiinaga.

Tagasi üles
Back