Amazon teenib rekordilisi kasumeid, kuid üks riik on ettevõttele sõja kuulutanud

Amazoni, Walmarti ja Flipkarti vastane protest Indias.

FOTO: Chandan Khanna / AFP

E-kaubandushiiglase Amazon pühadekvartali kasum ületas esimest korda kolm miljardit dollarit ja tegi varasema aastaga võrreldes 63-protsendise kasvu. Firmat ei oota ees aga mitte sugugi selge taevas ning üks riik otsustanud sihikindlalt hakata piirama Amazoni võimu.

Amazoni aastakäibeks kujunes aukartust äratavad 232,9 miljardit dollarit. Ettevõtte neljanda kvartali käibeks tuli 72,38 miljardit dollarit, mis on varasema aastaga võrreldes 19,7-protsendine kasv. Üpris võimsate majandustulemuste tagant võib leida aga aeglustuvad kasvunumbrid, sest tegu oli kõige aeglasema kasvuga pärast 2015. aastat. Samuti prognoosib ettevõte suhteliselt tagasihoidlikku käivet käesolevaks kvartaliks.

Amazon prognoosib selle aasta esimeseks kvartaliks 56-60 miljardi dollari suurust käivet, mis jääb valdavalt alla analüütikute prognoosidele. FactSet andmetel oli siiani analüütikute konsensuseks 60,83 miljardit dollarit. Kui Amazoni prognoos osutub tõeks, siis oleks kvartali lõikes tegu ainult 10-protsendise kasvuga, mis on kõige madalam pärast 2001. aastat.

Investorid ei jäänud prognoosidega sugugi rahule ning Amazoni aktsia langes neljapäeval kauplemisjärgsetel tundidel viis protsenti.

Amazoni suurimaks murekohaks on hetkel suurturg India, kes on otsustanud hakata läbi viima protektsionistlikumat majanduspoliitikat ja tugevamalt reguleerima välismaiseid e-kaubandusettevõtteid, et anda kodumaistele ettevõtetele eelis. Nimelt loodab India matkida Hiina edu, sest viimane on suutnud muuta enda firmad nagu Alibaba ja Tencent ülemaailmselt edukaks.

Amazon on hetkel India suurim jaemüüja, kuid New Delhi valitsus võttis möödunud aastal vastu seaduse, mille järgi ei tohi välismaised e-kaubandusettevõtted alates esimesest veebruarist kasutada enam kohalikke edasimüüjaid. Samuti ei või Amazon sõlmida enam Indias mitte ühegi ettevõttega eksklusiivset müügilepingut.

Lisaks Indiale seisab Amazon silmitsi, just nagu paljud teised suurettevõtted, jahtuva maailmamajanduse kasvuga ning kasvavate kulutustega. Kuna veebilehel müüakse aina rohkem asju, siis tuleb ehitada ka rohkem laohooneid ja palgata tööle rohkem inimesi.

Tagasi üles