Eesti piimale avanes Tuneesia turg

Eesti piimatootjatele avanes uus turg.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Alates sellest aastast on Eesti piimakäitlemisettevõtetel võimalik eksportida oma toodangut Tuneesiasse.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) kauplemise ning impordi ja ekspordi osakonna juhataja Regina Pihlaka sõnul algas turu avamise protsess juba eelmise aasta suvel, riik lisati prioriteetsete piimatoodete sihtturgude hulka möödunud aasta augustis.

Siis algas protsess loa saamiseks Eesti piimatoodete eksportimiseks Tuneesiasse. «Nüüdseks on Tuneesia importnõuete alusel koostatud sertifikaadi vorm, mille alusel Eesti piimakäitlemisettevõtted saavad eksportida oma tooteid,» rääkis Pihlakas VTA pressiteate vahendusel

VTA jaotab välisriigid turu avamiseks vajalike tegevuste alusel kahte rühma. Esimesse gruppi kuuluvad riigid, mis ei nõua eksportiva riigi ja/või ettevõtte registreerimist. Toodete eksportimiseks piisab VTA välja antavast sertifikaadist, mida sihtriik on aktsepteerinud.

Teise gruppi kuuluvad riigid, kus võib olla nõutav kas eksportiva riigi registreerimine või ettevõtte ja toodete registreerimine. Antud grupi riikide puhul võib turule sisenemine olla aastaid kestev protsess. Siia gruppi kuuluvad näiteks Korea, Hiina, USA ja Jaapan.

Lisaks Tuneesiale on piimatoodetele avatud viimase kahe aasta jooksul ka Türgi, Peruu, Ukraina, Jaapani, Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Mehhiko turud.

Tagasi üles