Kohvikust vahetusrahana saadud münt osutus miljoneid väärt harulduseks

Haruldane 1943. aasta penn valmistati kogemata vasest, mitte terasest.

FOTO: Heritage Auctions

USA Massachusettsi osariigi teismeline sai 1947. aastal kooli kohvikust vahetusrahana tagasi penni, mida ta hoidis alles üle 70 aasta kuni oma hiljutise surmani. Paraku ei saanud ta oma elu jooksul kunagi teada, et münt on USA ajaloo üks kõige väärtuslikumaid.

Toona 16-aastane Don Lutes Jr sai 1947. aasta märtsis kooli sööklast vahetusrahana tagasi 1943. aastal vermitud Lincolni penni, mis oli ekslikult valmistatud vasest, mitte terasest. Kokku valmis vea tõttu selliseid penne 20 tükki.

Vask oli 40ndatel sõja tõttu strateegiliselt väga oluline materjal, sest sellest valmistati padrunikestasid. Seetõttu vermiti enamik metallrahast toona hoopis tsingiga kaetud terasest.

Väike number kogemata vasest vermitud penne said USAs 40ndatel kiiresti kollektsionääride seas kuulsaks ja paljud petised hakkasid võltsinguid valmistama. Vasega kaetud terasmünte müüdi hulganisti rumalatele entusiastidele.

Vaskpennid said isegi niivõrd kuulsaks, et neid kujutati ajalehtedes, ajakirjades ja koomiksites. Kuulujuttude järgi andis legendaarne automagnaat Henry Ford uue sõiduauto igale inimesele, kes tõi talle ühe sellise mündi. Taolised kuulujutud ei vastanud tegelikult tõele.

Kohvikust vaskmündi saanud Lutes oli samuti kuulnud jutte uhiuuest autost ja lasi münti kontrollida. Kuna liikvel oli nii palju võltsinguid, siis kinnitati talle, et ka tema münt pole midagi enamat. Sellegi poolest otsustas ta raha alles hoida. Nii surigi mees möödunud aasta septembris ilma kunagi tõde teadmata.

Haruldane penn läheb neljapäeval USAs oksjonile ja selle hinnaks võib kujuneda umbes 1,7 miljonit dollarit.

Allikas: New York Post

Tagasi üles