Iraan kiitis heaks rahapesuvastase seaduse

Foto on illustratiivne.

FOTO: Sille Annuk / Postimees

Iraani institutsioonide vahelisi erimeelsusi lahendav otstarbekuse nõukogu kiitis laupäeval heaks uuendatud rahapesuvastase seaduse, vahendas riigimeedia.

«Rahapesuvastase seaduse muutmise eelnõu kiideti koos mõne muudatusega heaks ja saadetakse parlamendispiikrile valitsusele edastamiseks,» ütles otstarbekuse nõukogu liige Gholamreza Mesbahi-Moghadam riiklikule uudisteagentuurile IRNA.

Otstarbekuse nõukogu, kuhu kuulub 38 riigi kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei otsusega ametisse nimetatud liiget, lahendab vaidlusi seaduse algse versiooni heaks kiitnud parlamendi ja konservatiivide domineeritud järelevalvenõukogu vahel, mis kontrollib kõiki seadusi ja oli rahapesuvastase seaduse algse versiooni tagasi lükanud.

Konservatiivid on väitnud, et uus rahapesu ja terrorismi rahastamist käsitlev seadus annab lääneriikidele hoovad Iraani majanduse ja selle üle, kuidas Teheran rahastab piirkondlikke liitlasi nagu Liibanoni šiialiikumine Hizbollah.

Mõõdukaks peetava presidendi Hassan Rouhani valitsuse hinnangul aga on seadus vajalik Rahvusvahelise finantstegevuse rakkerühma (FATF) nõudmiste täitmiseks.

FATF on umbes 35 liikmesriigiga agentuur, mis tegeleb rahvusvaheliste standardite loomisega rahapesu ja terrorismi rahastamisega võitlemiseks ning jälgib riikide jõupingutusi finantskuritegevuse tõkestamisel.

Agentuuri mustas nimekirjas on vaid kaks riiki - Iraan ja Põhja-Korea, kuigi Pariisis baseeruv agentuur külmutas 2017. aasta juunis Iraani-vastased meetmed seniks, kuni Teheran töötab reformide kallal.

FATF peab järgmise kohtumise veebruaris ning jutuks tulevad ka Iraani edusammud.

Iraani valitsus püüab säilitada kaubandus- ja pangandussidemeid muu maailmaga pärast seda, kui USA lahkus mullu mais mitmepoolsest tuumaleppest.

Tuumaleppega tühistati Iraanile selle tuumaprogrammiga seoses kehtestatud sanktsioonid vastuseks riigi tuumategevuse osalisele piiramisele.

Leppe ülejäänud osapooled - Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hiina ja Venemaa - on püüdnud dokumenti päästa ja säilitada kaubandussidemeid Iraaniga, kuid on kutsunud riiki FATF-i nõudeid täitma.

Rahapesuvastane seadus üks neljast seadusest, mille Iraani valitsus on selle eesmärgi saavutamiseks esitanud.

Augustis allkirjastati seaduseks eelnõu terrorismi rahastamise jälgimisest ja ennetamisest.

Ülejäänud kaks seadust, mis lubaksid Iraanil liituda ÜRO terrorismi rahastamise ja organiseeritud kuritegevuse vastase konventsioonidega, on heaks kiitnud parlament, kuid kõrgemad võimuinstitutsioonid nagu järelevalvenõukogu ei ole seda veel teinud.

Tagasi üles
Back