Inbank kaasas kasvamiseks kapitali

Inbanki juht ja omanik Priit Põldoja.

FOTO: Jaanus Lensment

Inbank emiteeris täna Eesti investorile uudset esimese taseme omavahendite hulka kuuluvat AT1 võlakirja, kaasates suunatud emissioonil 3,15 miljoni euro väärtuses kapitali.

Inbanki nõukogu esimehe Priit Põldoja sõnul kasutatakse kaasatud kapitali Inbanki kapitalistruktuuri tugevdamiseks ning kiire kasvu toetamiseks.

«2018. aastal Inbanki laenuportfell enam kui kahekordistus, ületades 200 miljoni euro piiri. Emiteerisime 3,15 miljoni euro väärtuses AT1 võlakirju, et muuta oma kapitali struktuur mitmekesisemaks ja efektiivsemaks,» ütles Põldoja börsiteate vahendusel.

AT1 ehk Additional Tier 1 on Eesti panganduses uuenduslik hübriidinstrument, millel on nii allutatud laenu kui ka omakapitali tunnused, ent mis kuulub panga kapitaliarvestuses esimese taseme omavahendite koosseisu. AT1 võlakirja riskitase ning seetõttu ka tootlus on investori jaoks kõrgem kui tavapärase allutatud võlakirja puhul. Näiteks on AT1 võlakirjade emiteerijal õigus jätta panga kapitali suhtarvude nõrgenemisel intressimakse ajutiselt või alaliselt teostamata.

Inbanki poolt emiteeritud AT1 võlakirjade aastane intressimäär on 8,5 protsenti ning intressimaksed toimuvad kvartaalselt. Võlakirjad on välja antud tähtajatult, ent Inbankil on õigus võlakirjad viie aasta möödumisel investoritelt tagasi osta.

«Tegemist on keeruka ja Eestis esmakordselt emiteeritud instrumendiga, millega soovisime testida investorite huvi tähtajatu ja kõrgema riskiga võlakirja vastu. Võime rõõmuga tõdeda, et huvi võlakirja vastu oli oodatust suurem ja kaasasime algselt plaanitust enam raha,» ütles Põldoja.

Mujal Euroopas on AT1 võlakirjade väljaandmine pankade seas üsnagi levinud, kuna see võimaldab täita regulaatori poolt seatud kapitalinõudeid, kahjustamata seejuures aktsionäride poolt teenitavat omakapitalitootlust. Esimest korda emiteeriti Euroopas AT1 võlakirja laadset instrumenti 2009. aastal.

2015. aastal pangana tegutsemist alustanud Inbank pakub teenuseid oma internetipanga ja partnervõrgustiku kaudu. Inbank tegutseb Eesti, Läti, Leedu ja Poola tarbijafinantseerimise turul. Lisaks kaasatakse rahvusvahelisi hoiuseid Saksamaa ja Austria turult.

Tagasi üles