Suured maksupettused: magus Läti suhkruäri maksis kibedalt kätte

Tartu jõuk üritas Läti suhkruga hangeldades rikkaks saada.

FOTO: Catlin Saar

Tartus tegutsenud viiepealine kuritegelik jõuk jättis lõunanaabrite suhkruga hangeldades riigile maksmata 320 000 eurot käibemaksu.

Postimees reastas hiljuti 21. sajandi kümme suurimat ja keerulisimat maksupettust, mille pärast on riigil saamata jäänud üle 40 miljoni euro. Edaspidi on võimalik kõiki lugusid lugeda ühe kaupa ja tasuta Postimehe veebist. 

Viiel korral kriminaalkorras karistatud Mario Kangron organiseeris 2012. aastal petuskeemi, kus tema firma Barbosa Foods OÜ ostis võltsitud arvete järgi Lätist ja Leedust hiigelkoguse suhkrut.

Petuskeem nägi välja üsna labane: Barbosa soetas nelja kuu jooksul Eestis registreeritud osaühingutelt Donleon Trading ja Depredador pea kahe miljoni euro eest suhkrut. Viimased ostid kauba osaühingutelt Katexx ja Rednas, kes omakorda said suhkru Läti ja Leedu firmadelt.

Tegelikult tuli suhkur Kangroni firmasse Lätist ja Leedust otse, ilma vahendajateta. Kõik vahepealsed tehingud olid näilised. Eestis müüs Barbosa suhkru edasi pagari- ja toiduainefirmadele, kelle hulgas oli näiteks Haljas, Eesti Pagar, Rõngu Mahl ja Cristella.

Pettuse organiseerinud mehed püüdsid näidata, nagu oleksid nad maksnud sisendkäibemaksu, mida riigilt tagasi küsida. Nii teenisid nad 318 000 eurot. Peagi pettus avastati.

Kohtu otsusest nähtub, et kuritegeliku ühenduse liikmed olid allutatud rangele juhtimisele, igal mehel oli kindel roll ja iga samm hoolikalt läbi mõeldud.

Ninamees Mario Kangron mõisteti kokkuleppemenetluses süüdi maksukuriteos ja kuritegelikku ühendusse kuulumises. Teda karistati nelja-aastase vangistusega, millest tuli ära istuda aasta ja kümme kuud.

Ülejäänud jõuguliikmed mõisteti tingimisi vangi.

Ülejäänud maksupettuste kohta saab lugeda siit.

Tagasi üles