Huawei asutaja tütre vahistamine võib järsult eskaleerida USA-Hiina kaubanduskonflikti

Huawei logoga kaubanduskeskus Shanghais.

FOTO: ALY SONG / REUTERS

Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou vahistamine Kanadas, et anda ta üle USA võimudele, tekitab Pekingis suurt pahameelt ja võib lõpetada G20 kohtumisel sõlmitud 90-päevase vaherahu kaubandussõjas.

USA president Donald Trump ja Hiina president Xi Jinping leppisid esimesel detsembril Argentiinas toimunud G20 kohtumisel kokku 90-päevases vaherahus, mille käigus ei kehtesta kumbki riik teineteisele uusi imporditolle. Rahuperioodi jooksul üritatakse aga lahendada seniseid pretensioone ning uuritakse võimalusi, kuidas vähendada tolle. Kaks presidenti sõid soojenevate suhete märgiks ka koos õhtust.

Huvitaval kombel vahistati täpselt samal päeval Vancouveris Meng, ning seda USA võimude palvel. Naine peeti kinni lennujaamas lendude vahetamise ajal. Meng, kellele kuulub Huaweis lisaks finantsjuhi ametile ka juhatuse aseesimehe positsioon, on ettevõtte asutaja Reng Zhengfei tütar. Viimane on rahva vabastusarmee endine ohvitser, kellel on Pekingi võimukoridorides palju liitlasi ja sõpru. Nende liitlaste hulka kuulub muuhulgas ka Xi Jinping.

Kanada justiitsministeeriumi sõnul astub Meng esimest korda kohtu ette reedel. Hiina saatkond Kanadas on esitanud vahistamise suhtes kaebuse ja nõuab naise viivitamatut vabastamist. Uudis vahistamisest tekitas pahameeletormi ka Hiina riiklikus meedias. «Ma olen šokeeritud. Kuna USA ei suuda Huaweid turul alistada, siis käituvad nad nagu põlastusväärsed kaabakad,» säutsus Pekingi propagandistliku häälekandija Global Times toimetaja Hu Xijin.

Hiina suurimal sotsiaalmeediaplatvormil Weibo kutsuvad paljud kasutajad üles boikoteerima Apple'i tooteid ja eelistama iPhone'i asemel hoopis Huaweid.

Vahistamine sai suure heakskiidu USA poliitikute seas. Senaator Ben Sasse kiitis otsust USA meedias, lisades, et vahistamisepõhjuseks on USA kehtestatud Iraani sanktsioonidest kõrvale hiilimine.

USA võimud ütlesid väljaandele Reuters selle aasta aprillis, et uurivad Huawei tegevust juba 2016. aastast saadik ja kahtlustavad ettevõtet Ühendriikides valmistatud toodete tarnimises Iraani, mis läheb vastuollu USA kaubandusseadusega. USA blokeeris varem sellel aastal samade süüdistuste alusel ka oma turult Hiina telekomihiiu ZTE, kes sattus pankroti äärele.

Mengi vahistamine saatis neljapäeval Aasia aktsiaturud langusesse. Eriti palju kaotasid oma aktsiate väärtusest Huawei tarnijad, kelle hulka kuuluvad näiteks Qualcomm ja Intel. Huaweiga koostööd tegeva Samsungi aktsia langes 2,3 protsenti.

Suurbritannia telekomihiid BT teatas kolmapäeval, et eemaldab Huawei valmistatud seadmed oma 3G ja 4G võrkude kõige tähtsamatest osadest. Huawei osalemise telekomis on täielikult keelanud USA, Austraalia ja Uus-Meremaa. USA on tegelenud aktiivselt Huawei vastase lobitööga liitlasriikides, kus nad omavad sõjaväebaase.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles