SEB: ehitusturul on lähitulevikus oodata olulist aeglustumist

Ehitusturg näitab jahtumise märke.

FOTO: Oliver Berg / AP

SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul näitab väljastatud ehituslubade vähenev arv seda, et lähitulevikus on oodata ehitusturu olulist aeglustumist.

Nestor ütles BNS-ile, et praegune ehitusmahtude kasv pole üllatav, kuna huvi uute eluasemete ostmise ja arendamise vastu on praegusel ajal niivõrd kõrge.

«Esiteks on olukord tööturul täna väga hea – tööhõive on ajaloo kõrgeimal tasemel ja keskmine palk suureneb ligi 7-protsendilises tempos iga aasta. Teiseks on vähemalt pikemaajalises vaates väga madal laenuintress. Kolmas ja kõige olulisem põhjus on demograafia – täna on esimese kodu ostmise eas arvukas 1980-ndate lõpus sündinud põlvkond,» toob analüütik välja ehitusmahtude kasvu põhjused.

Samas on analüütiku hinnangul ettevaates oodata ehitusturu olulist aeglustumist. Sellele viitab tema sõnul väljastatud ehituslubade vähenev arv ning see trend Nestori arvates lähiaastatel süveneb. «Põhjuseks on taaskord demograafia, kuna 1990-ndatel vähenes mõne aastaga sündide arv 1980-ndate lõpu tasemega võrreldes pea poole võrra,» rääkis ta. 

Seejuures on SEB majandusanalüütiku praegu raske öelda, kuidas mõjutab oodatav Euroopa Liidu toetuse vähenemine uuel eelarveperioodil riiklikke investeeringud. Potentsiaalset langust aitab Nestori arvates pehmendada aga käivituv Rail Balticu ehitus.

Eesti ettevõtete ehitustegevuse vähenemist välismaal, mõjutab analüütiku sõnul negatiivselt languses turukonjunktuur Rootsis ja Norras. «Vaadates languses ehituslubade arvu, siis ei ole vähemalt Skandinaavia turgudel mahtude kasvu oodata ka edaspidi,» tõdes Nestor.

Statistikaamet teatas esmaspäeval, et Eesti ehitusettevõtted ehitasid 2018. aasta kolmandas kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 16 protsenti rohkem kui eelnenud aasta samas kvartalis. Arvestades vaid Eesti ehitusturgu suurenes ehitusmaht aga 18 protsenti.

Samal ajal väljastati tänavu kolmandas kvartalis 1673 ehitusluba eluruumi ehitamiseks, mida on 4 protsenti vähem kui mullu samal ajal.

«2018. aasta jääb tõepoolest ehitusmahtude poolt rekordiliseks. Ennekõike mõjutab ehitusturgu täna hoogne elamuehitus, mida täiendavad riiklikud investeeringu infrastruktuuriprojektidesse,» võttis majandusanalüütik praeguse olukorra ehitusturul kokku.

Tagasi üles