Liviko juht: kui Rõivas oleks võimul, tõuseks aktsiisid veel aastaid

Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi. FOTO: EERO VABAMÄGI / EESTI MEEDIA/SCANPIX

Sel nädalal Postimehes ilmunud intervjuus rääkis Liviko juht Janek Kalvi, et ei mõista Reformierakonna kriitikat praeguse valitsuse aktsiisipoliitika suunas, kuna oravapartei plaanis aktsiise tõsta aastani 2020.

«Toonase Rõivase valitsuse otsusel peaksid aktsiisid tõusma edasi aastani 2020, mistõttu on veider kuulata nende kriitikat,» ütles Kalvi intervjuus. Tema hinnangul oli õlleaktsiisi tõus eelmisel aastal õiglane samm, sest vähendas lahja alkoholi aastatepikkust soosimist, ning teda ärritab Reformierakonna plaan taastada õlle eelisseisund

Mis siis aktsiisidega juhtus? Mis ja millal hakkas valesti minema?

Kiiva hakkas kiskuma siis, kui Taavi Rõivase valitsus kokku pandi. Enne seda oli Andrus Ansipi valitsusel pikaajaline aktsiisitõusu plaan, viis protsenti aastas kuni aastani 2020. Siis tuli Taavi Rõivas ja aktsiisi otsustati tõsta 15 protsenti aastas kuni aastani 2020. Foon oli väga soodne, sest alkohol oli n-ö paha.

Poliitiku jaoks oli väga mugav tõsta aktsiisi ja loota, et sellest tuleb eelarvesse rohkem raha. Mina olin toona hüüdja hääl kõrbes. Aastal 2015 kirjeldasin täpselt seda, mis praegu on hakanud toimuma.

Toona naeruvääristati seda probleemi. Arvutati n-ö Excelis. Aga ei arvestatud, et Eesti on väike, liberaalse majanduspoliitikaga ja praktiliselt ilma piirideta majandus. Arvati, et piirikaubandust ei teki. Toonase Rõivase valitsuse otsusel peaksid aktsiisid tõusma edasi aastani 2020, mistõttu on veider kuulata nende kriitikat.

Täispikkuses intervjuu «Liviko juht: alkohol on populistide tööriist».

Tagasi üles
Back