Bitcoin'i nõrkus mõjutab nüüd juba ka päristurge

Nvidia.

FOTO: TYRONE SIU / REUTERS

Süsteemikiipide ja videokakaartide disainimisega tegeleva tehnoloogiafirma Nvidia aktsiad kukkusid neljapäeval järsult pärast seda, kui ettevõtte majandusprognoosid jäid analüütikute ootustele alla. Ettevõtte tegevjuht Jensen Huang nimetas kehvasid tulemusi «krüptopohmelliks».

Kui Wall Streeti analüütikud prognoosisid Nvidia käesolevaks kvartalikäibeks 3,4 miljardit dollarit, siis ettevõte ise prognoosib selleks ainult 2,7 miljardit dollarit. Võrreldes kolmanda kvartaliga (3,18 miljardit) võib käive nii kukkuda kuni 30 protsenti. Californias Santa Claras paikneva ettevõtte aktsia langes pärast prognooside esitamist kauplemispäeva lõpupoole peaaegu 17 protsenti hinnale 168,32 dollarit aktsia kohta.

Nvidia on varustanud arvutimängureid juba aastakümneid tipptaseme videokaartidega, mis võimaldavad mängida arvutimänge üha parema graafika peal. Viimastel aastatel on tekkinud aga väga tugev nõudlus võimsate videokaartide järele hoopis krüptovaluutade kaevandajate seas, kes kasutavad nende arvutusjõudu keeruliste matemaatiliste tehete lahendamiseks, mis ongi (lihtsustatult öeldes) kaevandamine. 

Kuna tavaliselt pannakse kaevandusarvutisse kolm või enam tipptaseme videokaarti ja nendest arvutitest moodustatakse omakorda suured «farmid», siis tõi üha laienev krüptobuum Nvidia õuele tõelise nõudlusbuumi, mille tulemusel kasvatas ettevõte kiiresti tootmist ja tõstis hindu. Kõrgemad hinnad peletasid aga hinnatundlikumad mängurid eemale, kes olid näiteks harjunud ostma kesktaseme jõudlusega videokaarte.

Kõige väärtuslikuma ja tuntuma krüptovaluuta bitcoin’i väärtus on aga nüüdseks järsult langenud ja läbi on saanud ka buum. Nvidia on kaotanud kõrgemate hindade pärast suure hulga oma tavapäraseid mänguritest kliente, keda ettevõte üritab nüüd hindu langetades tagasi võita. Huang ütles investoritele, et tavapärane müük taastub tõenäoliselt selle kvartali lõpuks.

Kuna krüptokaevandajad ostsid peamiselt ainult kõige kallimaid tipptaseme kaarte, siis on tekkinud edasimüüjate ladudesse suur hulk seisma jäänud vanema generatsiooni kesktaseme kaarte. Huang tunnistas, et Nvidia reageeris liiga aeglaselt kiiresti muutuvatele turutingimustele ja praegu on edasine tarne peatatud, kuni vanemad videokaardid müüakse ladudest ära.

Tagasi üles