Nafta hind kukub jõudsalt

Nafta tootmine Venemaal.

FOTO: Sergei Karpukhin / Reuters/Scanpix

Nafta hind langeb endiselt jõudsalt, täna langes Brenti nafta esimest korda pärast seitsmekuust vaheaega alla 70 dollari taseme barrel.

Keskpäevaks oli Brenti nafta hind kukkunud 1,3 protsenti 69,7 dollarini barrel. Viimati oli see nii odav selle aprillis. Võrreldes oktoobrikuise tipuga on must kuld odavnenud 20 protsenti.

Oktoobrikuise hinnatõusu põhjustas kartus, et USA sanktsioonid Iraani suhtes, mis jõustusid sel nädalal, eemaldab turult märkimisväärselt naftat. Aga suured tootjad nagu Saudi Araabia, Venemaa ja USA kildanaftatootjad on pidevalt toodangut kasvatanud, mis on kompenseerinud Iraani nafta kaotuse ja enamgi veel.

USA, Venemaa ja Saudi Araabia pumpavad naftat rekordmahtudes ning nende toodang moodustab tervelt 33 protsenti ehk kolmandiku kogu maailma toodangust. USA sanktsioonid aga tõenäoliselt nii suurt tarnehäiret ei tekita kui kardeti. Näiteks Hiina Rahvuslik naftakompanii teatas, et ostab Iraanilt naftat endiselt.

Washington soovib kahandada Iraani naftaeksporti nullini, aga analüüsikeskus Bernstein Energy prognoosib, et tegelikuks ekspordimahuks jääb keskmiselt 1,4 kuni 1,5 miljonit barrelit ööpäevas, mis võrdub poolega selle aasta keskpaiga ekspordimahtudest.

«Kuna OPECi toodangumahtude kasv jätkub ja laoseisud kasvavad, survestab see nafta hinna langust,» kirjutasid analüütikud klientidele. «Hinnalanguse riskile avaldab survet ka globaalse majanduskasvu aeglustumine.»

Tagasi üles